W dniu 19 kwietnia 2018 roku na scenie połanieckiego Centrum Kultury i Sztuki odbył się XIX Przegląd Zespołów Przedszkolnych

„Ekologia w wierszu i piosence”,

w którym wzięło udział 8 zespołów czyli 180 przedszkolaków w wieku 5,6 lat z Miasta i Gminy Połaniec oraz Gminy Pacanów.

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika.

Organizatorami przeglądu byli: Przedszkole Publiczne w Połańcu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.

Z dużym zainteresowaniem występy oglądali zaproszeni goście: Pan Jacek Tarnowski Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Pan Roman Adamczak – Wiceburmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Zdzisław Kwiatkowski i Józef Cichoń, Radni Rady Miejskiej w Połańcu oraz dyrektorzy placówek oświatowych i zakładów pracy z naszej gminy.

Tematyka ekologiczna jest jednym z priorytetów w połanieckim przedszkolu. „Wszystkim nam leży na sercu jak najlepsze przygotowanie każdego przedszkolaka do dbania i szanowania przyrody” – powiedziała Anna Kaniszewska Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu.

Jako pierwsze swoją inscenizację pt. „Wielkie sprzatanie” zaprezentowały dzieci z grupy „Kotki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 1. Do występu przygotowały je panie: D. Rzepka i B. Stachura. Grupa „Muchomorki” z Przedszkola Publicznego w Ruszczyzaprezentowała program artystyczny pt. „Nasza Matka Ziemia”przygotowany pod kierunkiem pań: A. Kwiatkowskiej oraz M. Urbańskiej. Następnie sceną zawładnęły „Smerfy”” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 1, przedstawiły opowieść muzyczną „Trollandia”. Dzieci przygotowały panie: J. Sałagaj oraz J. Dąbrowska. Wychowankowie Domu Ojca Gwidona z Pacanowa „Gwidonki” zaprezentowali dwa utwory muzyczne pt.: „Powinniśmy” oraz „Dbaj o zieleń”. Dzieci zostały przygotowane pod kierunkiem pani A. Skowron-Tomaszewskiej. Duże brawa za swój występ otrzymały dzieci z grupy „Koniczynki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 2 za program artystyczny „Moc jest w nas”, do występu przygotowała przedszkolaków pani M. Gad. Dzieci z grupy „Elfy” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 1 zaprezentowały inscenizację pt. „W krainie Elfów” przygotowaną przez panie: E. Prajs i E. Sałatę. Dzieci zOddziału Przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej  w Połańcu zaprezentowały program artystyczny pt. „Smog to nie jest nasz kolega”. Dzieci zostały przygotowane przez panie: A. Malińską, E. Domagała i J. De Lucea. Program artystyczny pt.„Teleekspres – wydanie specjalne” zaprezentowała grupa „Biedronki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Dzieciprzygotowane zostały pod kierunkiem  pań: H. Bieniek, U. Kaszuby i A. Rogóż.

Wszystkie dzieci pokazały jak dbają o przyrodę, która ma służyć każdemu z nam. Tym razem królowała tematyka smogu i czystego powietrza.Każda piosenka czy wiersz w wykonaniu najmłodszych zachwycały wszystkich gości. Wspaniałe występy wszystkich przedszkolaków zostały nagrodzone gromkimi brawami przez publiczność oraz każdy uczestnik dzięki sponsorom otrzymał upominek. Gorące podziękowania należą się sponsorom imprezy którymi byli:Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Urząd Miasta i Gminy Połaniec, Firma Polprzem, Wydawnictwo Nowa Era,  Grupa Edukacyjna Mac.

Po występach głos zabrał Pan Burmistrz Jacek Tarnowski - dziękując wszystkim przedszkolakom za wspaniałe występy artystyczne a opiekunom i organizatorom za ogromną pracę jaką włożyli w przygotowanie tej imprezy. Głos zabrał również Pan Zdzisław Kwiatkowski Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Połańcu, który składając  gratulacje podkreślił szczególną atmosferę Przeglądu Ekologicznego oraz barwną tematykę występów przedszkolaków każdego roku.

Na zakończenie uroczystości pani Anna Kaniszewska Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu podziękowała wszystkim za przybycie oraz zaprosiła – już za rok – na XX Jublileuszowy Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”.

/Przedszkole Publiczne w Połańcu/