„Kocham te góry lasy i gaje

Potężne rzeki, ciche ruczaje

Bo w tych potokach w wodzie u zdroja

Ty się przeglądasz Ojczyzno moja

Krwią użyźniona, we łzach skąpana

Tak dla  nas droga i tak kochana”.

Dnia 09.11.2018r. odbyła się w Przedszkolu Publicznym w Połańcu Filianr 1 niezapomniana, uroczysta pełna patosu i patriotyzmu Akademia upamiętniająca 100 lat niepodległej Polski.  Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Pan Jacek Tarnowski, zastępca burmistrza Pan Roman Adamczak, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Stanisław Lolo oraz Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu Joanna Juszczyńska oraz nasz ukochany Kosynier Pan Konstanty Michorowski. W Akademii uczestniczyły wszystkie przedszkolaki z opiekunami oraz ich rodziny.

Serca biły mocno, w oku błysnęła łza, głos się czasem łamał, gdy po całym przedszkolu rozbrzmiewał „Mazurek Dąbrowskiego” zaintonowany przez Panią Dyrektor Annę Kaniszewską, a  wszystkie dzieci – maluszki i starszaki – na baczność stali i nasz Ojczysty Hymn śpiewali. Z wielkim zaangażowaniem i przejęciem dzieci uczciły setną rocznicę odzyskania  przez Polskę niepodległości, a zrobiły to w sposób, jaki potrafią najpiękniej całym sercem. Swoją cegiełkę w tym uroczystym spotkaniu mieli również rodzice, którzy z udziałem pracowników przedszkola zatańczyli inscenizację piosenki „Od morza aż do Tatr”.

Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Podczas uroczystości  przypomnieliśmy wszystkim uczestnikom, sytuację Polski sprzed stu lat. W wierszach,  piosenkach oraz tańcach  uczciliśmy pamięć żołnierzy oraz zwykłych ludzi,  którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny. Występy przedszkolaków przeplatały się z pieśniami patriotycznymi w wykonaniu wszystkich zgromadzonych.
            Obchody 11 listopada, to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w pamięci czasu minionego.
I taki hołd złożyły dziś dzieci z naszego przedszkola Publicznego w Połańcu wraz z Filiami.