Przekroczenie progu przedszkola dla wielu dzieci staje się poważnym przeżyciem.

Te trudne początki na równi z maluchami przeżywają rodzice i dziadkowie. Trzeba pamiętać, że wrażliwa psychika dziecięca wymaga wiele taktu i delikatności, odpowiedzialnych i przemyślanych działań.

Dlatego od wielu lat w naszych placówkach organizujemy zajęcia otwarte dla rodziców i przyszłych przedszkolaków w ramach Programu Adaptacyjnego „Pierwszy dzień w przedszkolu”.

W tym roku spotkania odbyły się w dniach 14 - 16 maja w godzinach 930 – 1030

w najmłodszych grupach i cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Do przedszkola przybyły dzieci, które będą do niego uczęszczać w roku szkolnym 2019/2020.  Niektóre śmiało wchodziły do sali, inne do zabawy trzeba było trochę zachęcić. Były i takie, które wolały tylko obserwować – z mamą i tatą u  boku.

Dla miłych gości przewidziano wiele atrakcji. Dzieci wraz z rodzicami miały możliwość zwiedzenia przedszkola, uczestnictwa w zabawach muzyczno- ruchowych oraz  zabawach dowolnych w kącikach zainteresowań. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały teatrzyk kukiełkowy „Rzepka”  w wykonaniu rodziców. Zadowolenie i uśmiechy na twarzach gości świadczyły o dobrej zabawie.

Przyszli wychowankowie podczas  swobodnych zabaw mieli okazję zapoznać się ze starszymi kolegami uczęszczającymi aktualnie do przedszkola. Mogli również oswoić się z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie i bez obaw do niego wrócić.

Rodzice przyszłych przedszkolaków mogli porozmawiać z Panią Dyrektor na temat organizacji pracy i funkcjonowania placówki jako środowiska przyjaznego dziecku, otwartego na jego potrzeby oraz wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom rodziców.

W czwartek 16 maja o godz. 16.00 odbyły się warsztaty wspierające dla rodziców prowadzone przez panie: D. Sobolewską, E. Kot, J. Cebulę,  podczas którego mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania związane z adaptacją dziecka w przedszkolu.

Pierwszy dzień w przedszkolu zakończył się niespodzianką – słodkim poczęstunkiem. Na pożegnanie dzieci otrzymały stokrotki  z napisem  „Witamy w przedszkolu”. Następne spotkanie w ramach tego programu odbędzie się 6.06.2019r. podczas Festynu Rodzinnego „Mamo tato pobaw się ze mną”

H. Bieniek U. Kaszuba