Christmas Crackers – to w wolnym tłumaczeniu strzelające cukierki (ang. crack-pęknięcie, złamanie).

Nazwa nawiązuje do lekkiego wystrzału, jaki towarzyszy otwarciu upominku.

Prezent tego rodzaju jest długoletnią tradycją głównie w Wielkiej Brytanii oraz USA. Zwyczaj został zapoczątkowany w XIX wieku przez Thomasa Smitha, jednak różnił się wówczas zawartością crackera. Do środka wkładano wtedy wiersz, który na początku ubiegłego stulecia został zamieniony na dowcip. Tradycja upominkowego cukierka jest bardzo silna, dlatego wielu Anglików chętnie wykonuje takie prezenty samodzielnie umieszczając w nich wszystko, co im tylko wpadnie do głowy. Najczęściej są to cukierki oraz inne słodycze, jednak im śmieszniej i bardziej niepowtarzalnie, tym lepiej, dlatego warto się dać ponieść własnej inwencji.

Grupa „Słoneczka”  w ramach programu Erasmus + przybliżyła dzieciom tradycję związaną z „Christmas Cracker”. Dnia 19.12.2019r. w pięknych świątecznych strojach dzieci wraz z nauczycielem oraz paniami z grupy zaprosiły na krótki występ podczas którego zaprezentowały pozostałym grupom z przedszkola angielską tradycję. Przed przekazaniem prezentu "Słoneczka" zaśpiewały utwory „Christmas tree” oraz „We wish you a merry christmas”. Na koniec odbyła się wspólna zabawa do utworu „Santa shark”. Każda z grup wyłoniła dwie osoby, których zadaniem było otwarcie  (pociągnięcie za końce) cukierka przygotowanego przez dzieci z grupy „Słoneczka”.  Niespodzianką okazały się krakersy – które tego dnia smakowały chyba wszystkim dzieciom.  Grupa 3-latków za przygotowanie występu również otrzymała nagrody: piękny występ dzieci z grupy "Elfy"z utworem z „Jasełek”; świąteczne życzenia od pani Wicedyrektor oraz śliczną laurkę od pozostałych grup.

Maluszki z grupy "Słoneczka" prezentowały się cudownie i uroczo, dziękujemy rodzicam za współpracę przy przygotowaniu strojów, a dzieciom gratulujemy odwagi.

E. Wojnarowska