Nasze przedszkole przystąpiło do projektu „Myślę pozytywnie 2019r.”

Projekt współfinansowany jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 przekazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Liderem projektu jest Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej, natomiast partnerem merytorycznym Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Leżajsku.

Pierwszym etapem, który zrealizowaliśmy było szkolenie „Komunikacja bez przemocy” dla kadry nauczycieli naszego przedszkola, które miało charakter warsztatów. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie szkolenia przez nauczycieli dla rodziców. Spotkania z rodzicami przybrały formy:

• spotkanie "pedagogizujące" na temat Komunikacji bez przemocy i poznanych jej aspektów;
  • omówienie tematu Komunikacji bez przemocy w czasie zebrania z rodzicami, przeprowadzenie ćwiczenia, omówienie prezentacji i wskazanie proponowanej literatury poszerzającej.

We wzajemnych kontaktach możemy się posługiwać językiem dominacji lub językiem wzbogacającym życie. Dla zobrazowania tej idei Marshall Rosenberg wybrał dwa symbole: szakala i żyrafę.

Język żyrafy określał jako język empatii i szacunku, używany z perspektywy „JA”. Chce docierać do swoich i cudzych potrzeb, zarówno tych zaspokojonych, jak i niezaspokojonych. Chce być w kontakcie ze swoimi uczuciami i z uczuciami innych – także wtedy, kiedy jest trudno.

Szakal z kolei posługuje się językiem, który odcina nas od kontaktu – używa oceny, osądu i obwiniania, mówi z perspektywy „TY”. Szakal chętnie powie, co z tobą jest nie tak, zdiagnozuje twoją osobowość, twoje problemy i zupełnie o to nieproszony – udzieli mnóstwa dobrych rad. Szakal po prostu wie i zawsze ma rację!

Te wartościowe szkolenia przybliżyły rodzicom i nauczycielom język żyrafy – język serca, jak mówić faktami oraz jak formułować prośbę, jak odróżnić potrzebę od strategii.

Warto pamiętać, że to, w jaki sposób my się komunikujemy z dziećmi, ma zasadniczy wpływ na to, w jaki sposób one będą zwracać się do nas i innych ludzi. Starajmy się więc mówić i myśleć w stylu żyrafy.

Polecamy ten styl: wielkiego serca i długiej szyi pozwalającej dostrzec więcej…

B. Mika