„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego,

na pozór niewielkiego, ludzkiego działania,

zależy od każdegoz nas.”

Florian Plit

Bardzo ważne jest by dziecku już w wieku przedszkolnym ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia, takie jak

odpowiedzialność wobec siebie i przyrody.

Działania te wpisały się w czwarte ostatnie zadanie wynikające z projektu

„Dla rzeki i lasu nie żałuję czasu”,

który został napisany z naszym partnerem – Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu.

Projekt dofinansowano ze środków „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce

oraz Fundacji Aktywizacji i Rozwoju w Staszowie.

Nasze przedszkole już od wielu lat jest uczestnikiem akcji „Sprzątania Świata” lecz to sprzątanie, które odbyło się 21.10.2019r. miało specjalny wymiar i zasięg – to był prawdziwy „Rodzinny patrol rzeki Czarnej” oraz terenu leśnego na Kopcu Kościuszki w Połańcu! Nasze przedszkolaki wraz z rodzinami w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyły w akcji i oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę. Uczestnicy „uzbrojeni” w rękawice ochronne i worki na odpady przemierzały zarówno znajomy teren ale też i nowy. Dzieląc się na dwie pokaźne drużyny sprzątaliśmy wyznaczony odcinek brzegu rzeki Czarnej i lasu wokół Kopca Kościuszki, a to co tam znaleźliśmy (a było tego sporo…) zgromadziliśmy w punkcie zbiórki końcowej. Właśnie tam obok Kopca Kościuszki czekała na uczestników miłat nagroda za ciężką solidną pracę  - duże ognisko z kiełbaskami - jednoczące naszą całą społeczność przedszkolną. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali rodzie i opiekunowie. Dzieci przy wesołych pląsach jesiennej muzyki bawiły się, malowały kredą czy łapały bańki mydlane. Każde dziecko dostało także mały „Paszport turystyczny” po naszych zakątkach województwa świętokrzyskiego.

Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu Pani Anna Kaniszewska podziękowała zgromadzonym za tak liczne przybycie i bardzo doceniła zaangażowanie każdego uczestnika. W ramach podziękowań dzieci podarowały także jesienny bukiet Panu Konstantemu Michorowskiemu, który nas zawsze wspiera całym sercem.

Wszyscy z wielkim zapałem porządkowali otoczenie i zakątki Połańca – jesteśmy bardzo dumni z naszych przedszkolaków i ich rodzin. Akcja odbyła się sprawnie, z wielką energią do działania!

Jeśli świat będzie czysty – zdrowa będzie żywność, powietrze, woda… To wpajamy dzieciakom już od najmłodszych lat. Nasze przedszkole na co dzień starannie dba o segregację śmieci, czystość pomieszczeń, jak i samego otoczenia. Przestrzegają tej zasady tak dorośli jak i dzieci. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

DZIĘKUJEMY ZA OGROMNE ZAANGAŻOWANIE CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI PRZEDSZKOLNEJ!

Beata Mika