„Każde dziecko, gdy w łazience, mydłem myje swoje ręce,

O swą czystość zawsze dba, będzie zdrowy tak jak ja”

Dnia 18 kwietnia odbyły się zajęcia otwarte w grupach „Motylki”, „Słoneczka”, „Kotki” i „Smerfy” propagujące podstawowe zasady higieny osobistej. W okresie przedszkolnym kształtują się postawy określające obecne i późniejsze działania człowieka między innymi w zakresie zdrowia i nawyków higienicznych. Do zadań edukacji zdrowotnej w przedszkolu należy przede wszystkim kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia oraz wyrabianie nawyków higieniczno-kulturalnych związanych z zachowaniem czystości oraz przyswajanie wiedzy o tym, co sprzyja, a co zagraża zdrowiu.

Dlatego podczas zajęć otwartych dzieci utrwaliły wpajane codziennie zasady higieny poprzez wysłuchanie utworów literackich np.  „Czystość to zdrowie”, piosenek np. „Bakterie” oraz zabaw rytmiczno – ruchowych. Przeprowadzały także zabawy badawcze - obserwując przez lupę, jak wygląda zabrudzony cukierek. Po czym wysnuwały poprawne wnioski.

Istotną rolę w kształtowaniu przyzwyczajeń i nawyków higienicznych odgrywa wspólna linia postępowania z dziećmi w domu i w przedszkolu. Dlatego drodzy rodzice uświadamiajmy dziecku, że brud to zarazki chorobotwórcze, będące przyczyną wielu chorób i infekcji pokarmowych. Uczmy swoje dziecko mycia rąk przed każdym posiłkiem, po każdym skorzystaniu z toalety, po zabawie z psem, po powrocie z placu zabaw!

Na zakończenie odbyło się spotkanie rodziców z pielęgniarką p. J. Sztomberek.