13 listopada 2019r. nasze przedszkole odwiedził leśniczy Pan Zbigniew Wiącek, przyjechał do nas w stroju galowym z Pliskowoli.

Miejscem pracy leśnika jest las, a jego zadaniem jest dobre gospodarowanie tymi zasobami.

Z opowieści Pana Zbigniewa dzieci dowiedziały się, że lasy zajmują 30% powierzchni naszego kraju.

Dostarczają one bowiem surowca do produkcji papieru, mebli ale także zapewniają bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jest również miejscem odpoczynku.

Podczas rozmowy z leśnikiem dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się w lesie, podawały nazwy gatunków drzew, a także jakich ma mieszkańców: zwierzęta i ptaki.

Dzieci mogły podziwiać poroże łosia i jelenia. Nie zabrakło też zabawy ruchowo – naśladowczych tj. wiatr, rosnące drzewa.

Recytowano wspólnie wiersz J. Tuwima ,,Dzik”, poszukiwano odpowiedzi na pytania: Jakie  korzyści daje las? Co musimy robić, aby las nam służył w przyszłości?

Zadaniem leśników jest ochrona lasów przed pożarami, także prowadzeniem nowych nasadzeń.

Wędrując po lesie często spotykamy się z różnego rodzaju obiektami świadczącymi o trosce, jaką leśnicy oraz myśliwi wykazują wobec lasu i mieszkających tam zwierząt.

Są to paśniki, w które wkłada się zwierzętom pożywienie w czasie zimy.

Na koniec spotkania rozwiązywaliśmy zagadki przyrodnicze przygotowano przez leśnika a nagrodą były 2 książki podarowane przez Pana Zbigniewa.

Przekazaliśmy też zbierane przez dzieci kasztany i żołędzie.

Można powiedzieć jednym zdaniem, że las to miejsce fascynujące każdego człowieka w którym tkwi piękno i harmonia przyrody.

Dziękujemy za wizytę Panu leśnikowi Zbigniewowi Wiącek - przedszkole zyskasło nowego przyjaciela do współpracy!

Ewa Ratusznik