Czego życzyć Wam kochani,
nazywani seniorami?
Tradycyjnie – zdrowia najpierw,
bo największym ono skarbem.

W dniu 20 listopada 2019 r. przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Połańcu grupa „Motylki oraz Filii nr 1 grupa „Kotki” wraz ze swoimi paniami odwiedziły pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu, aby wraz z nimi uczcić obchodzony w tym dniu Europejski Dzień Seniora.

Mali artyści powitani przez Panią Annę Konat placówki mogli przejść do przygotowanego z tej okazji występu artystycznego. Przedszkolaki pięknym, odważnym recytowaniem, śpiewem oraz tańcem sprawili wielką radość podopiecznym, a odśpiewane na koniec „Sto Lat” i wręczenie przygotowanych przez dzieci kolorowych kwiatów na nie jednej twarzy wywołało radosny uśmiech. Przedszkolaki wypisali „receptę” dla seniorów na dalsze życie:

„Dziś wypiszę receptę, będzie to niespodzianka spora

Pomoże wyleczyć każdego seniora:

O każdej dnia i roku porze zawsze uśmiechaj się seniorze.

Każdego ranka, gdy tylko wstaniesz – wpierw gimnastyka potem śniadanie.

Nawet  i lekarz z doświadczeń radzi, przejażdżka na rowerze Ci nie zawadzi.

Pozostaw innych problemów szereg i na codzienny wyrusz spacerek.

Jeżeli w diecie przesadzisz odrobinkę, połknij natychmiast witaminkę.

Powtarzaj zawsz „spoko człowieku” a sędziwego dożyjesz wieku!”

To były chwile wielu wzruszeń, a spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze. Dzieci za swój trud i zaangażowanie oprócz oklasków zostały poczęstowane pyszną kolorową galaretką, cukierkami oraz upominkami w postaci uroczych zwierzakowych pacynek paluszkowych wykonanych własnoręcznie przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.

Takie spotkania to korzyść dla obu stron. Seniorzy otrzymują dużą dawkę radości i ciepła, a dzieci uczą się szacunku dla nich  i o to właśnie chodziło, by poprzez integrację międzypokoleniową sprawić wszystkim radość.

Anna Koperska