Za nami uroczysta Gala wieńcząca 7 edycję programu „Działaj Lokalnie” w Powiecie Staszowkim, która odbyła się w środę, 12 stycznia, w Zajeździe „Gościniec” w Strużkach.Spotkanie uświetnił występ naszej grupy przedszkolnej „Leśne Ludki”, która wspaniale zatańczyła krakowiaka prezentując jednocześnie stroje krakowskie pozyskane z realizacji projektu „Dla rzeki i lasu nie żałuję czasu”. W Gali wzięli udział autorzy projektu: Pani Anna Kaniszewska Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu, Pan Radosław Matusiewicz Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego, Beata Mika, Beata Gołyska, Agnieszka Bujakiewicz. 

 

 

Uroczystość poprowadziła Pani Magdalena Marynowska Prezes Fundacji Aktywizacji i Rozwoju, która kierowała do wszystkich podziękowania i gratulacje. Od dziś mury naszej placówki będzie zdobić tablica upamiętniająca realizację naszego projektu z „Działaj Lokalnie”. Dodatkowo w ramach konkursu „Opowiedz…”, który kierowany był  do wszystkich grantodbiorców Ośrodków Działaj Lokalnie, zdobyliśmy pierwsze miejsce i placówka  pozyskała voucher w wysokości 500 zł na zakup rolapu i dysku zewnętrznego.  Autorką filmiku promującego nasze działanie związane z projektem była Pani A. Bujakiewicz,  montaż projekcji wzbogacił także film z „Podchodów Kosynierskich” Pana M. Kowalika – dziękujemy!

Przypominamy, że nasze przedszkole realizowało jesienią projekt „Dla rzeki i lasu nie żałuję czasu”, który powstał dzięki współpracy Przedszkola Publicznego w Połańcu z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu. Projekt został dofinansowany ze środków „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji Aktywizacji i Rozwoju w Staszowie w wysokości 5000zł.

By ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku odpowiedzialność wobec siebie i przyrody zrealizowaliśmy cztery duże działania: „Podchody Kosynierskie”,„Przedszkolny plener rysunkowy”pt: „Jesień oczami przedszkolaków”,„Warsztaty edukacyjne nad Czarną”,„Rodzinny patrol rzeki Czarnej” oraz terenu leśnego na Kopcu Kościuszki w Połańcu. Dzięki realizacji tego projektu zakupiliśmy dla przedszkolaków: dziewczęce stroje krakowskie, sztalugi malarskie,  nagrody dla dzieci oraz akcesoria: worki i rękawice do sprzątania.

Dla nas to radość, zaszczyt i przyjemność, móc kształtować w małym pokoleniu szacunek do historii i rozwijać zainteresowania przyrodą. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi postawami patriotycznymi i ekologicznymi nawykami.

 

„Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę,

ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny,

którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie

i wszelkie bogactwa.” Bolesław Prus

 

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim, którzy chętnie włączyli się w realizację całego przedsięwzięcia. Jest to dla nas ogromnie ważne i budujące by w przyszłości podejmować kolejne wyzwania i inicjatywy.

 

 

A. Kaniszewska

 B. Mika