Ogólnopolska konferencja w Połańcu - 19.05.2012 r.

"Nie ma dzieci, są ludzie..."

W połanieckim Centrum Kultury i Sztuki odbyła się Ogólnopolska Konferencja pod hasłem „Pedagogika miłości Janusza Korczaka”, zorganizowana pod patronatem Małgorzaty Muzoł – świętokrzyskiego kuratora oświaty. Pomysłodawcą było Przedszkole Publiczne w Połańcu.

W ramach obchodzonego właśnie roku wielkiego pisarza i społecznika.
W konferencji wzięli udział dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele i przedstawiciele jednostek samorządowych z województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego i śląskiego.

Podczas spotkania, została przedstawiona prezentacja multimedialna „Życie i twórczość Janusza Korczaka” przygotowana przez - Beatę Mikę, Michalinę Sowę, Ewelinę Wojnarowską, Katarzynę Nowińską, Ewelinę Sałatę oraz grupę uczniów z PSP i Zespołu Szkół w Połańcu pod kierunkiem Urszuli Żurawskiej. O stosowaniu w praktyce metod pedagogicznych Korczaka mówiła Natalia Nalepa z połanieckiego przedszkola.

Jacek Zalewski prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo lub Fizycznie „Dobra Wola”, wygłosił referat „Prawa dziecka do tolerancji”.

Komendant Straży Miejskiej w Jastrzębiu Zdroju Marek Wróbel zapoznał z efektami programu „SMokuś w służbie dzieciom”.

Został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Korczak w oczach dziecka”.

W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych I miejsce zdobyła Katarzyna Gradkowska z PSP w Zrębinie. Drugą nagrodę jurorzy przyznali Karolinie Staniszewskiej z Ruszczy, a trzecią Kamili Gradkowskiej ze Zrębina. Wyróżnienie otrzymała Anna Mrówka z PSP w Ruszczy.
W kategorii gimnazjów zwyciężyła Katarzyna Pluta z placówki w Połańcu. Drugie miejsce zajęła jej szkolna koleżanka Martyna Płocharczyk, a trzecie Dawid Juszczyński z gimnazjum w Ruszczy. Wyróżnienie otrzymał Piotr Sznajder z Połańca.

Na zakończenie dzieci z Przedszkola Publicznego w Połańcu zaprezentowali program artystyczny. Grupa „Koniczynki” wyrecytowała wiersz o połanieckich przedszkolach i zaśpiewała piosenkę pt. „Uśmiecha się cały świat”.

Wszyscy goście mieli ponadto możliwość zwiedzenia połanieckich przedszkoli i zapoznania się z ich dorobkiem.