Dnia 12 kwietnia 2013 roku w Centrum Kultury i Sztuki odbył się XIV Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence” w którym wzięło udział 180 przedszkolaków z Miasta i Gminy Połaniec, Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej z Pacanowa oraz ze świetlicy dla małych dzieci w Ratajach Supskich. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Muzoł oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa. Organizatorami przeglądu byli: Przedszkole Publiczne w Połańcu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.

alt

Jako pierwsze swoją inscenizację pt. „Zgoda buduje, brak rozsądku rujnuje ” zaprezentowały dzieci z grupy „Koniczynki” Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr 2 pod kierunkiem Beaty Mika i Jolanty Marczewskiej. Grupa teatralna „Gwidonki” z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Pacanowie przedstawiła inscenizację „Kapelusz muchomorka” przygotowaną przez siostrę Letycję Lechoszest. Następnie sceną zawładnęły eko-skrzaty z oddziału zerowego Publicznej Szkoły Podstawowej w Zrębinie ,które zostały przygotowane pod kierunkiem Agnieszki Walkowicz. Duże brawa za swój debiut na scenie otrzymały dzieci ze świetlicy dla małych dzieci w Ratajach Słpskich za inscenizację wiersza „Śmiecioludek”.Dzieci z grupy „Pszczółki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu zaprezentowały przedstawienie pt. „Pies Pucuś daje rady jak segregować odpady”, które przygotowały panie Halina Bieniek, Anna Kaniszewska, Katarzyna Materkowska i Joanna Pietras. Montaż słowno-muzyczny przedstawiły dzieci z grupy „Muchomorki” Przedszkola Publicznego w Ruszczy. Przedszkolaków do występu przygotowały panie : Joanna Kicińska, Izabela Fic i Anna Kwiatkowska. Bardzo pouczającą przygodę„O trzech takich co z przyrodą zadzierali, a potem ekologię wybrali” zaprezentowały dzieci z grupy Kotki Przedszkola Publicznego w Połańcu przygotowane pod kierunkiem Anity Wróbel, Natalii Nalepy, Anny Arczewskiej Żak i Joanny Pietras a stroje wykonała Mariola Smoleń. Do „ Królestwa Zielonej Polany” wszystkich widzów zabrały dzieci z oddziału zerowego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Połańcu ,które przygotowały panie” Elżbieta Wnuk i Eulalia Wilidangier. Na zakończenie grupa „Leśne Ludki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr1 zaprosiła wszystkich na spacer po naszym mieście i zaprezentowała inscenizację pt. „Naszym domem – czysty, zielony Połaniec”. Program artystyczny tej grupy przygotowały panie: Grażyna Poniewierska ,Ewa Witkowska i Joanna Pietras.

Po występach głos zabrał Pan Burmistrz Jacek Tarnowski dziękując wszystkim maluchom za wspaniałe występy a opiekunom i organizatorom za cierpliwość i ogromną pracę jaką włożyli w przygotowanie tej imprezy.

Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence” ma bardzo ważne przesłanie. Stwarza możliwości wszystkim dzieciom do rozwoju pasji artystycznych. Do przedstawień nie są wybierane tylko dzieci najzdolniejsze, śmiałe i odważne. W inscenizacjach uczestniczą całe grupy przedszkolne w miarę możliwości również integracyjne. Drugim ważnym przesłaniem tego przedsięwzięcia są treści ekologiczne które przedszkolaki przekazują w wierszach i piosenkach swoim rówieśnikom i dorosłym. Wszystkie dzieci i placówki biorące udział w przeglądzie otrzymały upominki i nagrody, ufundowane przez: Grupę GDF – SUEZ Energia Polska, Kuratorium Oświaty w Kielcach ,Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Połańcu, Wydawnictwo Nowa Era, Grupa Edukacyjna S.A. Mac Edukacjaoraz Centrum Edukacji Perfect ze Stalowej Woli.

Gorące podziękowania pragnę skierować do wszystkich osób, które z ogromnym zaangażowaniem włączyły się w organizację XIV Przeglądu Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”.

 

Anna Kaniszewska

Dyrektor

Przedszkola Publicznego w Połańcu