"Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję
Mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące..." (Fasolki)

Dnia 17 kwietnia 2013 odbyły się zajęcia w grupach: "Smerfy", "Słoneczka" oraz "Krasnoludki"

dotyczące podstawowych zasad higieny osobistej.

Okres przedszkolny sprzyja kształtowaniu nawyków i przyzwyczajeń

higieniczno- kulturalnych,

zamiłowania do czystości, dbałość o swój estetyczny wygląd- na zasadzie

tworzenia się odruchów warunkowych.

Odruchy te wymagają ustawicznego powtarzania,

w przeciwnym bowiem razie ulegają wygaszeniu. Dobrze tez jest podawać dzieciom pewne informacje np.

w jakim celu to robię, do czego mi się to przyda, dlaczego tak a nie inaczej należy to wykonywać?
Powodzenie w kształtowaniu tych przyzwyczajeń zależy od doskonałości

wykonywanych czynności oraz systematyczności i wspólnej linii postępowania z dziećmi w domu i w przedszkolu.

Na niektóre tematy trzeba rozmawiać nie tylko z dziećmi, ale także z rodzicami,

a to dlatego ze zdane są one, zwłaszcza młodsze dzieciaki,

na całkowita zależność od dorosłych.
Jedna z podstawowych czynności zachowania higieny osobistej jest mycie się.

Mówiąc o myciu mamy na myśli mycie całego ciała lub pewnych jego części np. rąk, nóg, twarzy, uszu.
W celu zachowania higieny trzeba myć ręce dość często,

a przede wszystkim: przed każdym posiłkiem, przed i po skorzystaniu z ubikacji,

po zabawie ze zwierzętami, a także zawsze wtedy, gdy jest się spoconym, zatłuszczony i zabrudzonym.

W trakcie zajęć dzieci utrwaliły więc kolejny raz nawyki higieniczne poprzez wysłuchanie opowiadania

"Kukuryku na ręczniku" - poprzez udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela,

zabawy przy piosenkach dotyczących czystości.

Dzieci nauczyły się rymowanki, która przypomni dzieciom podczas każdego wykonywania  czynności higienicznch :" Kukuryku na ręczniku, kukuryku z całej siły, żeby dzieci ręce myły!.

Na koniec odbyło się spotkanie z rodzicami i pielęgniarką J. Sztomberek.

Bardzo dziękujemy za udział w zajęciach rodzicom i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.