Tego jeszcze na scenie połanieckiej nie było!

Dnia 3 czerwca 2013 roku miało miejsce największe wydarzenie w tym roku – aż 70 różnych barw głosów przedszkolaków zabrzmiało recytując poezję Juliana Tuwima!

alt

 

W związku z Rokiem Juliana Tuwima ustanowionym uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 grudnia 2012r., Przedszkole Publiczne w Połańcu zaprosiło dzieci w wieku przedszkolnym do udziału w konkursie recytatorskim „Dzień Dziecka z Julianem Tuwimem”. Konkurs miał na celu oddanie hołdu temu wielkiemu poecie, kształtowanie języka, wyobraźni i społecznej wrażliwości małego pokolenia, prezentowanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci, integrowanie środowisk przedszkolnych.

Zgromadziliśmy się w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu by poświętować Dzień Dziecka z poezją Juliana Tuwima - z jednym z najchętniej czytanych polskich poetów, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały nam dzieci 4,5 i 6 – letnie – gościnnie zawitali do nas przedszkolaki z Wilkowej, Szkoły Podstawowej w Połańcu i Łubnic oraz na scenie nie zabrakło dzieci z połanieckich przedszkoli.

Swoją obecnością podkreślili to wielkie wydarzenie pan Stanisław Lolo, Żugaj, Wawrzyniec, Kwiatkowski dyrektorzy placówek oświatowych. Nie zabrakło również najwierniejszych kibiców swoich odważnych pociech czyli wspierających i równie mocno przeżywających występy – rodziców, opiekunów, którzy wypełnili całą sale widowiskową.

Występy małych aktorów oceniało szanowne Jury w składzie: pani Urszula Żurawska – polonistka ze Szkoły Podstawowej w Połańcu; Pani Joanna Juszczyńska – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu; pani logopeda – Elżbieta Kot oraz Pani Ewa Witkowska – nauczyciel przedszkolny. W czasie recytacji ocenie podlegały kryteria:

  1. Stopień opanowania pamięciowego tekstu;
  2. Poprawne i płynne deklamowanie;
  3. Świadome używanie środków ekspresji w interpretacji tekstu;
  4. Ogólne wrażenie artystyczne.

To piękne poniedziałkowe wydarzenie sprawiło wszystkim uczestnikom ogromną radość, zarówno tym na scenie jak i na widowni. Mogliśmy poczuć wiele emocji, zobaczyliśmy dzielnych wykonawców, a ich duma po skończonym deklamowaniu wiersza, błysk w oku było najwspanialszym widokiem tego dnia. Oni naprawdę pokazali wielką odwagę, sympatię do autora, talent, wrażliwość i pokonali barierę tremy. To wielki wyczyn dla małego dziecka, stanąć samemu na wielkiej scenie przy mikrofonie we fleszu świateł. Gratulujemy z całego serca wszystkim wykonawcom!

To prawda, że utwory Juliana Tuwima wzruszają i bawią, uczą zrozumienia i szacunku dla innych oraz sympatii dla świata. Poeta w swoich wierszach udziela nam wiele praktycznych i cennych rad oraz w bardzo atrakcyjny, zabawny, pełen śmiechu i humoru sposób podaje wiedzę o świecie. Wiersze Juliana Tuwima to świetna zabawa na pochmurny dzień, sposób na chorobę, nudę i poprawę nastroju.

Był to profesjonalny konkurs recytatorski, więc nie obyło się bez dyplomów, nagród i szczególnych wyróżnień za piękne występy dla małych uzdolnionych przedszkolaków. Dziękujemy sponsorom panu Kazimierzowi Mazurowi, Galerii Połanieckiej oraz Urzędowi Miasta i Gminy Połaniec za udzielone „wsparcie”.

Wszyscy uczestnicy imprezy pokochali stworzonych przez poetę bohaterów, ulegli czarowi pełnego magii i humoru świata, który Julian Tuwim wyczarował w swoich wierszach. Będziemy wspominać tę niecodzienną imprezę jeszcze dłuuugi czas…a pan Hilary czy Bambo już na zawsze zostaną naszymi przyjaciółmi!

 

Beata Mika

nauczyciel Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr 2