Mali badacze w grupie „Pszczółki”

„Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż- a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem”

Świat wokół nas jest bardzo ciekawy i kryje w sobie wiele tajemnic.

Codziennie na naszych oczach zachodzi mnóstwo fascynujących zjawisk.

Choć większość z nich, dzieci widziały już tyle razy, że wydają się całkiem zwyczajne,

zachęciłam je do zadawania pytań: dlaczego?, jak?, po co? i zaprosiłam do wspólnej podróży po krainie nauki.

Przedszkolaki wykonywały samodzielnie eksperymenty z wieloma przedmiotami codziennego użytku oraz doświadczenia o zaskakujących rezultatach.

Badały właściwości wody, powietrza, magnesu.

Dowiedziały się, że „pusta” butelka wcale nie jest pusta,

zanurzały papier w wodzie tak, aby nie był mokry, oraz obserwowały „skórkę”

na powierzchni wody w doświadczeniu z igłą. Na chwilę stały się chemikam

i i nauczyły się wytwarzać bąbelkujący gaz – dwutlenek węgla                i nadmuchać balonik bez dmuchania.

Emocji nie brakowało podczas „wyścigów w spadaniu”:

kulka z kartki- kartka, kartka- kamień, balon nadmuchany powietrzem-

balon nadmuchany dwutlenkiem węgla. Wiele trafnych pomysłów miały dzieci podczas zabawy badawczej „Lekka i ciężka kartka”.

Ciekawe dla dzieci okazały się także eksperymenty z magnesem,

którym wyławiały spinacze z wody bez zamaczania rąk oraz próbowały przyciągać różne przedmioty,

co nie zawsze się udawało. Wiele śmiechu wywołały doświadczenia z balonem, który po potarciu przyciągał włosy dzieci do góry.

Podczas zajęć przedszkolaki doskonale się bawiły,

ale równocześnie wiele nauczyły. Mam nadzieję, że rozbudziłam w nich chęć odkrywania tajemnic, zdobywania wiedzy i poznawania świata.