28 maja 2019 roku na Kopcu Kościuszki w Połańcu odbyła się coroczna lekcja historii przeprowadzona przez przedstawicieli Towarzystwa Kościuszkowskiego dla naszych przedszkolaków. Dzieci z grup starszych wraz z opiekunami wybrały się pod Kopiec Kościuszki by zaczerpnąć naszej połanieckiej historii. Na czele pochodu w barwnych krakowskich strojach szły dzieci, Pani Dyrektor Przedszkola Anna Kaniszewska i v-ce Dyrektor Beata Mika oraz Kosynier-Konstanty Michorowski i żołnierze Legii Polsko – Włoskiej.

Członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej  opowiedzieli dzieciom o  poszczególnych elementach umundurowania poszczególnych żołnierzy. Odbył się również pokaz uzbrojenia oraz ekwipunku, a także mała pozorowana walka wręcz. Dzieci bardzo chętnie zadawały i odpowiadały na pytania, a także brały udział w pokazie uzbrojenia. Przedszkolakom bardzo zaimponowała musztra żołnierska, w której wzięły czynny udział. Sporą niespodzianką dla najmłodszych był pokaz nabijania broni oraz wystrzały z karabinów czarnoprochowych żołnierzy połanieckiego oddziału Legii polsko-włoskiej. Następnie dzieci wzięły udział w grach i zabawach razem z kilkunastoma wojskowymi z Wojsk Obrony Terytorialnej. Tańczących i uśmiechniętych przedszkolaków odwiedził również Burmistrz Miata i Gminy Połaniec Jacek Tarnowski wraz z Dyrektor CkiSz w PołańcuJoanną Juszczyńską

Bardzo dziękujemy Towarzystwu Kościuszkowskiemu za zaangażowanie i podzielenie się tak cenną wiedzą  z najmłodszym pokoleniem naszej Małej Ojczyzny.