Roztańczone przedszkolaki na połanieckiej scenie
11.06.2019

Taniec odgrywa ważną rolę w życiu dziecka – kształtuje poczucie rytmu, uwrażliwia na muzykę, wpływa na wszechstronny rozwój osobowości, rozwija uczucia i wyobraźnię, ale przede wszystkim dostarcza dużo radości i piękna. Przekonaliśmy się o tym w dniu 30 maja 2019r. podczas VII Przeglądu Tanecznych Zespołów Przedszkolnych „Rytmiczne Przedszkolaki", którego organizatorem było Przedszkole Publiczne w Połańcu i Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Tegoroczne spotkanie młodych tancerzy miało charakter patriotyczny a poświęcone było 100 –rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. By w sposób szczególny uczcić tą wyjątkową rocznicę dzieci z przedszkoli z Oleśnicy, Ruszczy i Połańca zaprezentowały się w tańcach ludowych, regionalnych oraz narodowych. To wielkie muzyczne wydarzenie odbyło się w atmosferze niezwykle widowiskowych klimatów artystycznych. Ponad 200 dzieci 4,5 i 6-letnich wzięło udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Mieliśmy okazję podziwiać bardzo pomysłowe i różnorodne układy choreograficzne, barwne kostiumy na tle pięknej, polskiej muzyki.  Głównym założeniem przeglądu była integracja środowisk przedszkolnych, rozwijanie uzdolnień tanecznych dzieci oraz wzbogacenie o nowe doświadczenia podczas występów publicznych.

W tegorocznym Przeglądzie Tanecznych Zespołów Przedszkolnych „Rytmiczne przedszkolaki” udział wzięli:

- grupa „Koniczynki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu, Filia nr 2, które pod kierunkiem pań Jolanty Marczewskiej i Wioletty Zientarskiej zatańczyły „Poloneza”

- grupa „Muchomorki” z Przedszkola w Zespole Placówek Oświatowych w Ruszczy, która zatańczyła „Krakowiaka”pod kierunkiem pań Anny Kwiatkowskiej i Małgorzaty Urbańskiej

- grupa „Słoneczka” z Przedszkola Publicznego w Połańcu, która zatańczyła taniec folkloru wielkopolskiego „Moja Maryneczka” pod kierunkiem pań Moniki Szywały i Marii Hodackiej

- „Lasowiaka”, Polski taniec ludowy z okolic Rzeszowa zatańczyły dzieci z Przedszkola Publicznego w Połańcu filia nr 1, grupa „Smerfy” pod okiem pań Ewy Ratusznik i Eweliny Wojnarowskiej

- Anita Wróbel, Justyna Kuś – Mazur, Marlena Kwapisz, Janina Sobierajska i Monika Mikoda przygotowały dzieci z oddziałów integracyjnych „Smerfy” i „Skrzaty” z Przedszkola Publicznego w Połąńcu do „Polki warszawskiej”

- taniec regionalny „Białe róże”wykonały dzieci z grupy „Elfy” z Przedszkola Publicznego w Połańcu filia nr 1 pod kierunkiem pań Doroty Rzepki i Barbary Stachury

- na widowisko ruchowo – taneczne „Taniec Orła Białego” zaprosiły nas dzieci z Przedszkola Gminnego im. Sw, Jana Pawła II w Oleśnicy które zostały przygotowane przez panie Teresę Wójcik i Renatę Kaczochę

- „Kujawiaka w Zakopanem” zatańczyły dzieci z grupy „Motylki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu, przygotowane przez panie Katarzynę Nowińską – Karaś i Bożenę Laskę

- najmłodsza grupa wiekowa 4-5-latków „Biedronki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu zatańczyła śląski taniec ludowy „Trojak” pod kierunkiem pań Natalii Nalepy i Marleny Gaj

-  grupa „Kotki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu przygotowała „Moją Maryneczkę”. Dzieci przygotowały panie Arleta Cieślik i Elżbieta Prajs.

- dzieci z Przedszkola Publicznego w Połańcu z grupy „Kotki” zakończyły występ tańcem „Krakowiak - Lajkonik” przygotowane przez panie Monikę Szywałę i Karolinę Dach.

To piękne taneczne wydarzenie sprawiło uczestnikom ogromną radość, zarówno tym na scenie, jak i na widowni, gdyż wszyscy mogli poczuć wiele emocji. Zobaczyliśmy dzielnych wykonawców, a ich duma po skończonym występie i uśmiech na twarzach były najwspanialszym widokiem. Występy przedszkolaków zostały nagrodzone gromkimi brawami, a dzięki wspaniałym sponsorom, którym serdecznie dziękujemy  - wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek i upominki a placówki odebrały nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy wszystkim dzieciom oraz serdecznie dziękujemy instruktorom, nauczycielom oraz rodzicom za wsparcie i pomoc w tym przedsięwzięciu. Tegoroczny przegląd uważamy za bardzo udany. Do zobaczenia za rok!

 

 

N. Nalepa