W naszym przedszkolu 8 listopada roku obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji odświętnie ubrane przedszkolaki z kokardami narodowymi na piersi zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień.

Celem  naszego spotkania było kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, uczenie dzieci szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych a także poznawanie historycznych wydarzeń naszej ojczyzny.

Znalezione obrazy dla zapytania dzień niepodległosci 2019

Nasz udział w uroczystościach zorganizowanych w naszym przedszkolu z tej okazji był wyrazem wdzięczności dla tych Wszystkich, którzy brali udział w walce o Niepodległą Polskę. Było wyrazem głębokiego  szacunku dla naszych przodków, którzy oddali za Polskę to, co najcenniejsze – swoje życie. Ta ofiara złożona za przywiązanie do polskości jest swoistym testamentem miłości do kraju oraz wielkiej wiary w zwycięstwo mimo wszelkich przeciwności.

Podczas występów dzieci okazały miłość do swojej Ojczyzny. Tańczyły, śpiewały oraz recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, ale także te tłumaczące sens współczesnej polskości oraz namawiające do dostrzegania piękna ojczyzny.  Występy przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. Nie obyło się także od łez wzruszeń, które towarzyszyły podczas występów naszym zaproszonym gościom.

Każda grupa wykonała prace o tematyce patriotycznej, które umieszczono  na tablicach tworząc tematyczną galerię. O godz 11.11 przedszkolaki i wszyscy pracownicy placówki wspólnie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” włączając się w akcję „Szkoła do hymnu”.

Grupa „Pszczółki” włączyła się do ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię” mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma za zadanie edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Dzieci w ramach kampanii przygotowały kartki dla Powstańców Warszawskich a także poznały historię Polski.

Nie wolno nam zapomnieć, że odzyskana 101 lat temu Niepodległość była wielkim dobrem. Nie możemy zapomnieć o tej tradycji, która wychowała wielkich patriotów. Nasze występy dały świadectwo naszej dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

K. Materkowska

A. Żak