20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który ma na celu przypomnieć każdemu z nas, zwłaszcza osobom dorosłym, że każde dziecko to człowiek posiadający szereg swoich praw.

Dzieci w naszym kraju są przyzwyczajone, żeby świętować 1 czerwca. Tymczasem 20 listopada też mają ku temu okazję. Powszechny Dzień Dziecka nazywany jest także Dniem Praw Dziecka. Jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Choć dzieciaki swój szczególny dzień mają 1 czerwca, Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa.

Z tej okazji zaprosiliśmy do grupy „Pszczółki” Panią Pedagog-Jolantę Cebulę. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z wybranymi prawami dziecka, które im przysługują a także uświadamianie dzieciom, że oprócz praw mają również obowiązki. Dzieci dowiedziały się jakie mają prawa i jak są one realizowane. Pani Jola podczas zajęć wspomniała o wybitnym pedagogu Januszu Korczaku, który był prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka.

Nasi podopieczni poznali instytucje których celem jest niesienie pomocy dzieciom i chronienie ich praw. Dzieci dowiedziały się również o tym czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka. W ten sposób uświadomiłyśmy dzieciom, że w ich otoczeniu są osoby, do których mogą zwrócić się o pomoc.

Zwieńczeniem zajęć o Prawach Dziecka było wykorzystanie zdobytych wiadomości podczas pracy plastycznej, która ozdobiła naszą tablicę.

K.Materkowska

A. Żak