„W sławnym mieście Pacanowie
tacy sprytni są kowale,
że umieją podkuć kozy,
by chodziły w pełnej chwale.”

Kornel Makuszyński

Miesiąc maj to czas wycieczek, dlatego w połanieckich przedszkolach, również postanowiliśmy ten czas wykorzystać aktywnie. Tym razem wybór padł na Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Na wycieczkę wybrały się dzieci z najmłodszych grup 3 – 4 latków z Przedszkola Publicznego, Filii nr 1 i Filii nr 2.

Celem wycieczki było poszerzenie i utrwalenie wiadomości o bajkach oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych u najmłodszych.

W drodze do Pacanowa wszystkim dopisywał świetny humor. Na miejscu po pomniejszeniu się do rozmiarów skrzatów, dzieci weszły mysią dziurką do bajkowej krainy i rozpoczęły jej zwiedzanie .  Znaleźliśmy się we wspaniałej, bajkowej scenerii, z latającymi łabędziami, kaczką dziwaczką, śladami wielkoluda i mapą bajkowych postaci. Do największych atrakcji należała podróż zaczarowanym pociągiem do wnętrza ziemi, w morskie głębiny a nawet w kosmos. Dzieci bawiły się w różnokolorowym , pełnym kwiatów ogrodzie. Miały też okazję podziwiać bohaterów z bajek na ekranie , rozwiązując wirtualne zagadki. Odwiedziły nawet wyjątkowe kino, które nie dość , że mieściło się w szufladzie wielkiego biurka , zamiast rzędów krzeseł pełne było puf i poduszek , to jeszcze dawało możliwość wyboru filmu. Wszyscy czuliśmy się jak w wyśnionej bajce.

Po zwiedzeniu bajkowej krainy udaliśmy się do ogrodu zmysłów z altanami, który otacza ten budynek, a także kuźni, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki "120 Przygód Koziołka Matołka". Nad stawem  swoje miejsce znalazł amfiteatr. W ogrodzie mogliśmy troszkę pobiegać ,pobawić się na placu zabaw, oraz spędzić trochę czasu z Koziołkiem Matołkiem , który towarzyszył nam podczas naszej zabawy na świeżym powietrzu. W ogrodowej altanie mieliśmy również możliwość zjedzenia pysznego podwieczorku oraz skonsumowania zawartości plecaków, które dzieci zabrały ze sobą.
            Na koniec nie mogło zabraknąć również momentu na pamiątkowe wspólne zdjęcia z Koziołkiem Matołkiem.

Wycieczka do Pacanowa była bardzo udana i dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Kolejna już za rok...

A. Koperska