Barwny korowód zmierza na rynek,

Słychać gwar chłopców oraz dziewczynek.

Na czele transparent, orkiestra przygrywa

Przedszkolna dziatwa bardzo szczęśliwa,

Bo „Dzień Przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,

To święto Ani, Basi i Krzysia (…)”

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzimy w całym kraju od 2013 roku, kiedy to sejm przyjął uchwałę ustanawiającą dzień 20 września świętem wszystkich przedszkolaków. Uroczystość ta ma na celu popularyzację wychowania przedszkolnego, podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci, integrację przedszkoli oraz podmiotów odpowiedzialnych za ich funkcjonowanie i wizerunek. Jednak najważniejsze w tym dniu jest to, by dostarczyć najmłodszym jak najwięcej radości, zabawy i pozytywnych wrażeń z faktu bycia przedszkolakiem.

W naszych placówkach przedszkolnych, tegoroczne obchody Dnia Przedszkolaka trwały aż trzy dni. Rozpoczęły się 19 września (środa) pokazem sztuk magicznych. Nasi milusińscy byli świadkami przedziwnych zjawisk iluzjonistycznych z wykorzystaniem kolorowych chusteczek, czarodziejskiego kapelusza, pałeczki oraz innych magicznych akcesoriów. Przedszkolaki były pod naprawdę wielkim wrażeniem, kiedy na ich oczach znikały przedmioty, pojawiały się w innym miejscu lub zmieniały się w coś zupełnie innego.

20 września (czwartek) przedszkolaki z Połańca oraz Zrębina wzięły udział w barwnym korowodzie ulicami naszego miasta. Ten spektakularny przemarsz prowadziła Kapela Ziemi Staszowskiej z dyrektorem Przedszkola Publicznego w Połańcu- Anną Kaniszewską  oraz przedstawicielem Towarzystwa Kościuszkowskiego- Konstantym Michorowskim. Wszystkie dzieci w kolorowych strojach z kotylionami, balonami, wstążkami….. w towarzystwie opiekunów, rodziców a także bajkowych postaci zatrzymały się na połanieckim rynku, gdzie przywitali ich mili goście: starosta powiatowy p. Michał Skotnicki, burmistrz Miasta i Gminy Połaniec p. Jacek Tarnowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Zdzisław Kwiatkowski, skarbnik p. Małgorzata Żugaj. Oni to złożyli przedszkolakom bardzo ciepłe, z serca płynące życzenia w dniu ich święta. Za to dzieci odwdzięczyły się wspaniałymi występami artystycznymi rozpoczynając oczywiście od wspólnego odśpiewania „Hymnu Przedszkolaka”. Śpiewom i tańcom nie było by końca, bo letnie jeszcze słoneczko dawało o sobie znać, ale w przedszkolach również czekało na dzieci mnóstwo atrakcji, niespodzianek, zabaw.

Natomiast 24 września (poniedziałek) na naszych podopiecznych czekała kolejna niespodzianka - obejrzeli teatrzyk pt.: „Bocian i Żaba”. Tego dnia to oni byli widzami, a występ artystów był przeznaczony wyłącznie dla nich.

Tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka mamy już za sobą. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, by upłynęły one w radosnym, pełnym zabawy nastroju.

Wszystkim przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń,

uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych chwil

spędzonych w Przedszkolu Publicznym w Połańcu!

Rodzicom gratulujemy cudownych pociech.

Dorota Rzepka