A nade wszystko szanuj mowę Twą ojczystą,

nie znać języka swego – hańbą oczywistą.

F. K. Dmochowski

21 lutego dzieci z grupy „Pszczółki” obchodziły Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W tym dniu gościliśmy Panią Elżbietę Kot-logopedę pracującą w naszym przedszkolu. Pani Ela zapoznała dzieci z twórczością Jana Brzechwy autora wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci. Odczytała przedszkolakom jego wiersze pt.„Kaczka Dziwaczka”, Kwoka” oraz „Leń”. Dzieci wzięły udział w ćwiczeniach służących budowaniu prawidłowej artykulacji i sprzyjających rozwojowi kompetencji językowych. Celem spotkania było ukazanie piękna mowy ojczystej, ukazanie języka polskiego jako skarbnicy naszej kultury i doświadczeń a także kształtowanie dumy z własnej przynależności narodowej. Dzieci w sposób humorystyczny zapoznały się ze znaczeniem polskich przysłów tworząc ich ciekawe interpretacje w pracach plastycznych. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że język sprzyja prawidłowym relacjom społecznym, warto więc jak najczęściej powtarzać słowa, które mają moc te słowa to „proszę, przepraszam, dziękuję”. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki choć w niewielkim stopniu uświadomiły sobie, że język polski jest naszym symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać już od najmłodszych lat.

K.M.

A.Ż.