Przyszła wiosna, dobra wiosna
A z nią pora wielkanocna
Błyśnij słonko, dmuchnij wietrze
W naszych sercach tak świątecznie
Tak radośnie i beztrosko
Tak to bywa tylko wiosną€

Tradycją dzieci i pracownikow  Przedszkola Publicznego w Połańcu staje się składanie świątecznych życzeń wielkanocnych w oparciu o dawne zwyczaje ludowe: €žchodzenie z gaikiem  i chodzenie z kurkiem po dyngusie€.Pierwszy obrzęd nawiązuje do odradzania się przyrody na wiosnę. Tak jak marzanna jest pożegnaniem zimy, tak gaik jest wprowadzeniem wiosny. Natomiast chodzenie z kurkiem po dyngusie miało zapewnić odwiedzanym rodzinom zdrowie i pomyślność. Dawniej kurkiem był żywy kogut, ktorego z czasem zastąpiono wypchanym ptakiem, ulepionym z gliny, upieczonym z ciasta albo wyciętym z deski i umocowanym na przyozdobionym i pomalowanym na czerwono wozku. Kogut w wielu kulturach jest symbolem Słońca i sił witalnych, łączono go także z bostwami urodzaju.

Barwnie przebrane dzieci i ich opiekunki wyruszyły z kogutem na wozku do zaprzyjaźnionych placowek  i instytucji. Życzenia wielkanocne przekazane wierszem, tańcem i piosenkąw wykonaniu przedszkolakow sprawiły odbiorcom wiele radości i uśmiechu. Przez dwa dni dzieci z grupy Kotki€ i Biedronki€ zdołały odwiedzić: ŚDS, WTZ, Urząd Miasta i Gminy, Bank Społdzielczy, Publiczną Szkołę Podstawową, Publiczne Gimnazjum, Bibliotekę Publiczną, Centrum Kultury i Sztuki, Galerię Połaniecką czy szkołę średnią oraz rożne sklepiki.

Za świąteczne życzenia dzieci otrzymały gorące brawa, maskotki i słodkie upominki, ktore sprawiły im wiele radości i zadowolenia.

/Przedszkole Publiczne/