W niedzielę 17 września 2017 roku w Krakowie odbył się XII Kongres Zarządzania Oświatą OSKKO, w którym nasza placówka miała możliwość zaprezentowania swojego dorobku ukazującego współpracę przedszkola z środowiskiem lokalnym. Inicjatywa okazała się wspaniała! Wykorzystując potencjał naszej placówki oraz zawsze otwartego i zaangażowanego personelu przedszkola a także aktywnych rodziców, łącząc doświadczenia, przedstawiłyśmy prezentację pt. „Dziecko w świecie wartości”.

Zrównoważony rozwój jest bardzo ważny dla dziecka zwłaszcza, że współczesny przedszkolak funkcjonuje w dynamicznym, szybko zmieniającym się świecie. Przedszkole powinno być miejscem, w którym dziecko otrzyma pomoc rozumieniu otoczenia, gdzie zostanie zachowana równowaga miedzy historią a nowoczesnością, stąd tytuł całego projektu „Od kosyniera do inżyniera”. W prezentacji udział wzięli przyjaciele i partnerzy przedszkola, którzy niesamowicie barwnie opowiadali o wieloletniej współpracy z naszym przedszkolem.

Część nawiązująca do pielęgnowania tradycji kościuszkowskich i prowadzenia lekcji historii regionalnej należała do Prezesa Towarzystwa Kościuszkowskiego Radosława Matusiewicza, Pani Dominiki oraz Pana Konstantego.

Natomiast wprowadzenie w świat robotyki przybliżył Pan Mariusz Zyngier Honorowy Profesor Oświaty wraz z młodzieżą Kacprem, Łukaszem, Arturem z Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej w Połańcu.

Za nami bardzo udana prezentacja, towarzyszyły nam niesamowite emocje! Pokazaliśmy wszystkim jak poznajemy historię, pielęgnujemy tradycję, integrujemy pokolenia, rozwijamy umiejętności techniczne dziecka.

Nasz wspólny projekt pokazał, że przy dobrej współpracy różnych osób, instytucji, placówek można tak wiele zrobić dla rozwoju dzieci. Stworzyliśmy wspólną płaszczyznę porozumienia i działania w aspekcie wychowania i edukacji, zbudowaliśmy trwałe więzi, zintegrowaliśmy pokolenia oraz pokazaliśmy, że razem można więcej. I jak powiedział Pan Konstanty to był „odpowiednio dobrany temat do realnych warunków naszej miejscowości”.

Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenia, którymi się podzieliliśmy z kadrą zarządczą z całej Polski w czasie kongresu okażą się cenne i inspirujące.

Serdeczne podziękowania za okazane wsparcie kierujemy do: Pana Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Tarnowskiego, Pana Radosława Matusiewicza i członków Towarzystwa Kościuszkowskiego, Pani Dominiki Mikody, Pana Konstantego Michorowskiego oraz do Pana Mariusza Zyngiera wraz z uczniami Kacpra Rogali, Łukasza Staniszewskiego, Artura Swatka z Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiemu Armii Krajowej „Jędrusie” w Połańcu, dziękujemy także Łukaszowi Orłowskiemu, Grzegorzowi Samborskiemu oraz Mariuszowi Kowalikowi za zaangażowanie i profesjonalizm.

Przedszkole Publiczne w Połańcu

Dyrektor Anna Kaniszewska