Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną prace w kopalni, mając na uwadze obchodzone 4 grudnia Święto Barbórki, zaprosiliśmy do przedszkola górnika Pana Anacleta Kalondji, który zaimponował dzieciom swoim ciekawym życiorysem.

Wszyscy dowiedzieliśmy się się o trudach pracy  pod ziemią i znaczeniu tej pracy w naszym codziennym życiu. Następnie został zaprezentowany galowy strój górniczy. Przedszkolaki dowiedziały się , że czapka górnicza to czako, która zaopatrzona jest z przodu  w godło górnicze :perlik i żelazko czyli młot i krótki kilof. Czaki ozdobione są pióropuszami, jego kolor również ma znaczenie, nasz górnik miał pióropusz koloru białego oznaczającego inżyniera górniczego.
Pan Anaclet opowiedział również wiele ciekawostek o kraju swojego pochodzenia - Kongo oraz o miejscach odwiedzanych wspólnie z żoną Marianną.
Wszystkie przedszkolaki składają górnikom najlepsze życzenia , dziękując szczególnie naszym wspaniałym  gościom.

Anna Arczewska-Żak