W ramach realizowanego w przedszkolu projektu „Przedszkolak badaczem i odkrywcą”, każdego miesiąca zajmujemy się inną dziedziną wiedzy, dając dzieciom możliwość  rozwijania swoich zainteresowań otaczającym światem. Przeprowadzane w każdej grupie zabawy badawcze, doświadczenia i eksperymenty pozwalają wyjaśnić zasady funkcjonowania wielu zjawisk przyrody i techniki.

„Zabawy magnesami i elektryczność” – to temat wiodący podczas przedszkolnych zajęć badawczych, które odbyły się w listopadzie. Dzieci poznały, co to jest energia i jak powstaje. Dowiedziały się, jak wykorzystywano energię dawniej, a jak w dzisiejszych czasach. W toku wielu ciekawych doświadczeń nasze przedszkolaki poznały rodzaje oraz właściwości magnesu.

Miały okazję zbadać, że magnesy przyciągają się i odpychają oraz posiadają dwa bieguny. Ciekawostką było to, że magnes ma właściwości przyciągania tylko niektórych metali. Podczas doświadczenia „Zgubiony przedmiot” można było zaobserwować, że siła przyciągania magnesu działa także przez szkło i wodę. Teraz "mali badacze" wiedzą, jak np. wyjąć igłę ze szklanki wody bez dotykania szklanki i wody. Wiele radości dostarczyła także zabawa labiryntami i układankami magnetycznymi. Po przeprowadzonych zabawach i eksperymentach z magnesami nadszedł czas na wykonanie pracy plastycznej związanej z tematem zajęć.

Wszystkie dzieci z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem brały udział w eksperymentach, w atmosferze wspólnej i zgodnej zabawy.

Monika Szywała