Taniec odgrywa ważną rolę w życiu dziecka – kształtuje poczucie rytmu, uwrażliwia na muzykę, wpływa na wszechstronny rozwój osobowości, rozwija uczucia i wyobraźnię, ale przede wszystkim dostarcza dużo radości i piękna. Przekonaliśmy się o tym w dniu 6 czerwca 2018 r. podczas VI Przeglądu Tanecznych Zespołów Przedszkolnych „Rytmiczne Przedszkolaki", którego organizatorem było Przedszkole Publiczne w Połańcu i Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.  .  Tegorocznemu spotkaniu przyświecał szlachetny cel – ogromna chęć niesienia pomocy chorej Monice, byłej wychowance naszego przedszkola. Podczas występów zbierane były do puszek pieniążki, które zasiliły konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Akcję dla Moniki nadal prowadzimy a łączna kwota zebrana w tym dniu wyniosła 691 zł. Darczyńcom serdecznie dziękujemy.

To wielkie muzyczne wydarzenie odbyło się w atmosferze niezwykle widowiskowych klimatów artystycznych. Blisko 300 dzieci 5 i 6-letnich z Połańca, Ruszczy, Pacanowa
i Oleśnicy zaprezentowało swoje taneczne umiejętności. Mieliśmy okazję podziwiać bardzo pomysłowe i różnorodne układy choreograficzne, barwne kostiumy na tle pięknej muzyki. Mali tancerze zaprezentowali tańce dyskotekowe, nowoczesne, regionalne. Na scenie nie zabrakło także widowisk ruchowo – tanecznych, czy klasycznego walca. Głównym założeniem przeglądu była integracja środowisk przedszkolnych, rozwijanie uzdolnień tanecznych dzieci oraz wzbogacenie o nowe doświadczenia podczas występów publicznych.

Występy przedszkolaków oglądali zaproszeni goście: Pan Jacek Tarnowski Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Pan Zdzisław Kwiatkowski Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Pani Joanna Witek – Radna Rady Miejskiej w Połańcu, dyrektorzy placówek oświatowych: Pani Zofia Ambroży dyrektor Przedszkola Publicznego w Oleśnicy, Pani Małgorzata Łukaszek dyrektor Przedszkola Publicznego w Ruszczy, Pani Zdzisława Belon dyrektor Samorządowego Przedszkola w Pacanowie a także całe rodziny oraz pracownicy przedszkola.

Jako pierwsza wystąpiła grupa „Elfy” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr 1 prezentując widowisko ruchowo - taneczne „Przedszkolny rock and roll” przygotowany pod kierunkiem Pań: Eweliny Sałaty, Elżbiety Prajs. Grupa „Muchomorki”
z  Przedszkola Publicznego w Ruszczy
zaprezentowała taniec murzyński „Dżungla” przygotowany przez Panią Annę Kwiatkowską. Widowisko ruchowo-taneczne „Sen pozytywki” zatańczyła grupa „Motylki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Dzieci zostały przygotowane pod kierunkiem Pani Edyty Dziedzic-Godlewskiej.  Przedszkole Gminne im. Św. Jana Pawła II w Oleśnicy reprezentowały dwa zespoły taneczne pod kierunkiem Pani Teresy Wójcik: „Tańczące Motyle” zatańczyły walc z filmu „Trędowata”, a grupa taneczna „Elfy” zaprezentowała się w tańcu do muzyki Richarda Claydermana „Mariage D' Amour”. Taniec regionalny „Lasowiak” zatańczyły „Leśne Ludki”
z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 1.
Grupę przygotowały Panie: Marlena Kwapisz i Ewa Ratusznik. Widowisko ruchowo taneczne „Hafanana” zaprezentowała grupa integracyjna „Skrzaty” z Przedszkola Publicznego w Połańcu, małych artystów przygotowały Panie: Jolanta Cebula, Anita Wróbel, Anna Kaniszewska. Kolejny zespół, który wystąpił na scenie to grupa „Biedronki” z Samorządowego Przedszkola w Pacanowie. Widowisko ruchowo-taneczne „Letni wiatr” przygotowały Panie: Joanna Biała-Wilk i Ewa Kapusta. Taniec towarzyski „Tańczymy disco polo” zatańczyły dzieci zgrupy „Koniczynki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr 2 przygotowane pod kierunkiem Pani Mirosławy Gad. Grupa „Kotki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr 1 zaprezentowałataniec nowoczesny „Summer time”. Dzieci przygotowały Panie: Dorota Rzepka oraz Barbara Stachura. Grupa integracyjna „Smerfy” z Przedszkola Publicznego w Połańcu zatańczyła„Taniec kowbojski”, a małych artystów przygotowały Panie: Janina Sobierajska, Monika Mikoda i Marlena Kwapisz. Na scenie pojawili się także Roztańczeni dżentelmeni i laleczki z gr. „Biedronki” z Przedszkola Publicznego
w Połańcu w widowisku ruchowo-tanecznym do muzyki z filmu”Va bank” oraz utworu „Hafanana”
. Grupę taneczną przygotowały Panie: Urszula Kaszuba, Halina Bieniek, Agnieszka Rogóż. Grupa „Smerfy” – z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 1 zaprezentowaławidowisko  ruchowo - taneczne „Składankę taneczną po Europie” przygotowane pod kierunkiem Pań: Joanny Sałagaj i Jadwigi Dąbrowskiej.

To piękne taneczne wydarzenie sprawiło uczestnikom ogromną radość, zarówno tym na scenie, jak i na widowni, gdyż wszyscy mogli poczuć wiele emocji. Zobaczyliśmy dzielnych wykonawców, a ich duma po skończonym występie i uśmiech na twarzach były najwspanialszym widokiem. Występy przedszkolaków zostały nagrodzone gromkimi brawami, a dzięki wspaniałym sponsorom, którymi byli: Urząd Miasta i Gminy Połaniec Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Budowlane „Polprzem”; Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe „Pol-Drew”; Firma Handlowo-Usługowa Skup Złomu w Połańcu. Zakład Napraw i konserwacji Pojazdów i Usług Wulkanizacyjnych Henryk i Andrzej Bednarscy; Zakład Instalacji Elektrycznych – Wiesław Kopeć; Zakład Remontowo-Budowlany – Mieczysław Dudek, wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek i upominki a placówki odebrały nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy wszystkim dzieciom oraz serdecznie dziękujemy instruktorom, nauczycielom oraz rodzicom za wsparcie i pomoc w tym przedsięwzięciu. Tegoroczny przegląd uważamy za bardzo udany. Do zobaczenia za rok!

Zapraszamy do galerii zdjęć: https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fdrive.google.com%2Fopen%3Fid%3D1FN8ww5Xz-uuL94fYRvWE7vS-UcXJnimd&h=ATMjuaR3Knn8gj1hRLFXu8fCuOgCpdu1LA1Z4Wvm_-ubFv1PU9ogH2zYeN-3-0sKyqsblfRuTLja_LkbHL8ARkHI0dxaV22lu7Kla5RJTbT70UdjTeQ

Przedszkole Publiczne w Połańcu

M. Szywała