W dniach 23-24 października 2002r. odbył się ZLOT POLSKIEGO KOMITETU ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO OMEP. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie OMEP województwa świętokrzyskiego, którego członkami również jesteśmyNauczycielki z Przedszkola Publicznego w Połańcu wraz z Filiami uczestniczyły ON – LINE  w wykładach, warsztatach oraz dyskusjach - integrując się z kadrą oświaty z całej Polski i działając dla przyszłości.

Wspaniała ekipa z Połańca przedstawiła także swoją prezentację w postaci filmu pt. „Froeblowskie Dary impulsem do kreatywnego działania oraz sposobem do poznawania świata przez dzieci”.

O naszej przygodzie z Darami Froebla w części wstępnej filmiku opowiedziała wszystkim uczestnikom Konferencji Pani M. Szywała. Zaakcentowała, iż 5 lat temu metoda stała się inspiracją w naszej codziennej pracy z dziećmi oraz jak wiele szkoleń odbyła kadra pedagogiczna z tego zakresu. Ta innowacyjna metoda opiera się na pracy z materiałami, których dostarcza przyroda czyli dary natury a także Dary Froebla w postaci wełnianych piłeczek oraz kolorowych, drewnianych klocków w kształcie sześcianów walców i graniastosłupów a także mozaiki, patyczków, pierścieni i punktów.

Zespół nauczycieli z naszego przedszkola zaprezentował tą alternatywną metodę opartą na Pedagogice F. Froebla w postaci trzech odsłon zajęć o tematyce jesiennej:

  • Propozycje spotkania w porannym kole - zabawy integracyjne z piłeczkami przeprowadziły Panie E. Wojnarowska, A. Cieślik.
  • Zabawy utrwalające kompetencje społeczne i ekspresję kulturalną – Teatrzyk froeblowski zaprezentowały Panie N. Nalepa, D. Rzepka.
  • Pracą w grupach zabawowo-zadaniowych – poprowadziły Panie E. Sałata, B. Gołyska.

Nasza kadra wykazała się dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem podczas całego przedsięwzięcia – za co serdecznie dziękujemy – brawo Wy! To wspaniałe uczucie, gdy widzi się nauczycieli rozwijających się oraz poszukujących nowych przestrzeni edukacyjnych dla dzieci.

Podziękowania kierujemy także do Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu – Pani Joanny Juszczyńskiej oraz kamerzysty Pana Mariusza Kowalika, na których współpracę zawsze możemy liczyć podczas realizacji działań przedszkolnych.

Dotychczasowe doświadczenia w pracy z darami pokazują jak dużą odgrywają one rolę w wszechstronnym rozwoju dziecka, dlatego widzimy potrzebę poszukiwania nowych metod pracy, które kształtują kompetencje kluczowe i  rozwijaną kreatywność dziecka.

https://www.youtube.com/watch?v=fsqTNNSoI68&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3DbQFFTc6MYEN_B98uE1eSFa4dZ8FYHCb5n-doFe8XjWTsB_64ZlHov7I

A. Kaniszewska

B. Mika