W dniach 23-24 października 2002r. odbył się ZLOT POLSKIEGO KOMITETU ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO OMEP. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie OMEP województwa świętokrzyskiego, którego członkami również jesteśmy. Nauczycielki z Przedszkola Publicznego w Połańcu wraz z Filiami uczestniczyły ON – LINE w wykładach, warsztatach oraz dyskusjach - integrując się z kadrą oświaty z całej Polski i działając dla przyszłości.
Wspaniała ekipa z Połańca przedstawiła także swoją prezentację w postaci filmu pt. „Froeblowskie Dary impulsem do kreatywnego działania oraz sposobem do poznawania świata przez dzieci”.
O naszej przygodzie z Darami Froebla w części wstępnej filmiku opowiedziała wszystkim uczestnikom Konferencji Pani M. Szywała. Zaakcentowała, iż 5 lat temu metoda stała się inspiracją w naszej codziennej pracy z dziećmi oraz jak wiele szkoleń odbyła kadra pedagogiczna z tego zakresu. Ta innowacyjna metoda opiera się na pracy z materiałami, których dostarcza przyroda czyli dary natury a także Dary Froebla w postaci wełnianych piłeczek oraz kolorowych, drewnianych klocków w kształcie sześcianów walców i graniastosłupów a także mozaiki, patyczków, pierścieni i punktów.
Zespół nauczycieli z naszego przedszkola zaprezentował tą alternatywną metodę opartą na Pedagogice F. Froebla w postaci trzech odsłon zajęć o tematyce jesiennej:
- Propozycje spotkania w porannym kole - zabawy integracyjne z piłeczkami przeprowadziły Panie E. Wojnarowska, A. Cieślik.
- Zabawy utrwalające kompetencje społeczne i ekspresję kulturalną – Teatrzyk froeblowski zaprezentowały Panie N. Nalepa, D. Rzepka.
- Pracą w grupach zabawowo-zadaniowych – poprowadziły Panie E. Sałata, B. Gołyska.
Nasza kadra wykazała się dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem podczas całego przedsięwzięcia – za co serdecznie dziękujemy – brawo Wy! To wspaniałe uczucie, gdy widzi się nauczycieli rozwijających się oraz poszukujących nowych przestrzeni edukacyjnych dla dzieci.
Podziękowania kierujemy także do Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu – Pani Joanny Juszczyńskiej oraz kamerzysty Pana Mariusza Kowalika, na których współpracę zawsze możemy liczyć podczas realizacji działań przedszkolnych.
Dotychczasowe doświadczenia w pracy z darami pokazują jak dużą odgrywają one rolę w wszechstronnym rozwoju dziecka, dlatego widzimy potrzebę poszukiwania nowych metod pracy, które kształtują kompetencje kluczowe i rozwijaną kreatywność dziecka.
A. Kaniszewska
B. Mika