Aktualności
W dniu 14 listopada 2024r. dzieci z grup 5 i 6 letnich z Przedszkola Publicznego w Połańcu uczestniczyły w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez p. Jolantę Przysuchę, p. Wojciecha Jędrykę i p. Tomasza Kaczmarczyka- wolontariuszy Elektrowni Enea.
Warsztaty były podzielone na dwie części:
Z I części dzieci dowiedziały się co to jest prąd i jak oszczędzać energię z Krzysiem Energetykiem. Rozwiązały krzyżówkę oraz poznały tajniki pracy energetyka. Zaproszeni goście zaprezentowali zasady bezpiecznej pracy w elektrowni. Dzieci sprawdziły wytrzymałość kasku ochronnego, działanie ochronników słuchu a także dowiedziały się po co stosuje się kamizelkę odblaskową, okulary ochronne i maseczkę.
II część warsztatów poświęcona była pierwszej pomocy przedmedycznej, która miała na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi.
Na początku dzieci wysłuchały informacji na temat udzielania pierwszej pomocy, dowiedziały się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci miały także okazję przypomnienia numerów alarmowych. Obserwowały w jaki sposób wykonuje się masaż serca. Pod czujnym okiem pana ratownika Wojciecha, przedszkolaki mogły samodzielnie wykazać się praktyczną umiejętnością udzielania pierwszej pomocy, masażu serca na fantomie. Przedszkolaki uczyły się także jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej co dało im wiele radości.
Dzieci bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w działaniach.
Podczas spotkania nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia i zdrowia.
Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał książeczkę oraz upominek w postaci kredek.
Serdecznie dziękujemy Wolontariuszom za ta wspaniałą inicjatywę, dzięki której podopieczni naszego przedszkola tak wiele się nauczyli.
Mamy nadzieję, że wkrótce się spotkamy…
K.M.
Zapraszamy do naszej galerii na Aktywnych Przedszkolakach
Tradycyjnie w listopadzie, czcimy jedno z największych wydarzeń w naszej historii odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność.
W październiku 2024r. ramach projektu „Enea dla historii” mieszkańcy Połańca obejrzeć na Kopcu Kościuszki „Legendę o Orle Białym” w wykonaniu nauczycieli przedszkola. Z okazji Święta Niepodległości postanowiliśmy powtórzyć prezentację tego przedstawienia dla wszystkich dzieci przedszkolnych. Głównym celem inscenizacji było zapoznanie dzieci z jedną z najbardziej znanych i popularnych legend o początkach państwa polskiego o trzech braciach – Lechu, Czechu oraz Rusie. Wszyscy oni wędrowali w celu znalezienia ziemi, na której mogliby się osiedlić. Pierwszy z braci - Czech - wyruszył na południe, drugi - Rus - wybrał ziemie położone na wschodzie. Trzeci z braci, Lech, pozostał na wskazanej przez białego orła ziemi i tam założył państwo polskie oraz wybudował wspaniały gród - Gniezno i uczynił jego pierwszą stolicą. To była wspaniała lekcja patriotyzmu. Poznaliśmy symbole narodowe: flagę, godło i jego historię. Gra aktorów, wspaniałe, barwne stroje oraz scenografia zostały nagrodzone dużymi brawami przez wszystkich widzów.
Bohaterami legendy byli:
Narrator - Katarzyna Materkowska
Lech - Monika Mikoda
Czech - Anita Wróbel
Rus–Edyta Dziedzic- Godlewska
Orzeł – Dorota Golonka
Wnuczka i niedźwiedź – Anna Koperska
Babcia- Dorota Rzepka
Żona Lecha - Justyna Kuś-Mazur
Żona Czecha- Paulina Maćkowska
Żona Rusa- Adriana Łabuszewska
Justyna Kuś-Mazur
Zapraszamy do naszej galerii naAktywnych Przedszkolakach
W dniach 7 i 8 listopada w naszych przedszkolach odbyły się uroczyste akademie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Występy przedszkolaków były wyrazem szacunku złożonego dla minionych pokoleń walczących o wolną i niepodległą ojczyznę.
Przygotowania do tak ważnego wydarzenia rozpoczęliśmy już kilka dni wcześniej. Na salach pojawiły się przepiękne dekoracje w kolorach biało – czerwonych, akcentowane były najpiękniejsze polskie krajobrazy, sławni Polacy czy ludowe stroje. Dzieci z pomocą nauczycieli przygotowały kotyliony, które zostały wręczone zaproszonym gościom – Jackowi Benedyktowi Nowakowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Połaniec, Barbarze Rajcy, Konstantemu Michorowskiemu, przedstawiecielom trójek grupowych oraz paniom dyrektor – Annie Kaniszewskiej i Beacie Mika a także wszystkim przedszkolakom i żłobkowiczom.
Widowiska, które zaprezentowały dzieci były owiane historią, którą dobrze wszyscy znamy – były opowieści o przeszłości, walce a także o tradycjach czy symbolach Polski.
Dzieci z grupy integracyjnej „Kotki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu przeniosły nas w czasie, pokazując losy naszego kraju i tęsknotę za nim. Hasłem przewodnim apelu było „Pod polskim niebem”, gdzie wierszem, tańcem i piosenką przedszkolaki wyraziły, że warto pielęgnować to co Polskie, nasze. Mali artyści z grupy „Kotki” z PP w Połańcu z filii nr 1 oraz „Koniczynki” z filii nr 2 przedstawili treści patriotyzmu w wyjątkowy sposób – pełen powagi, ale również w formie zabawy. Na scenie mogliśmy zobaczyć Orła Białego, Lajkonika, góralkę, syrenkę warszawską a także kucharza prezentującego polskie potrawy. Na parkiecie zobaczyliśmy również pięknego „Krakowiaka” w wykonaniu dzieci z grupy „Elfy”. Na koniec zintegrował wszystkich wspólny taniec pt. „Polak mały”, który publiczność wykonała z entuzjazmem. W każdym wykonaniu podziwialiśmy tańce z barwami flagi Polski, tańce ludowe oraz pełne patriotyzmu utwory głośno wyśpiewane przez dzieci. Wszyscy mali artyści z ogromnym szacunkiem oddali hołd Polsce.
Polska to nasza ojczyzna, kraj w którym żyjemy i jego historię trzeba dzieciom przekazywać od najmłodszych lat. A taka rocznica jest ku temu najlepszą okazją.
Natalia Nalepa
Zapraszamy do naszej galerii na Aktywnych Przedszkolakach
Strona 1 z 250