Aktualności

Dnia 21 lipca 2024r. mieszkańcy Połańca mieli możliwość przenieść się w czasy średniowieczne gdzie Książe Bolesław Wstydliwy wraz ze swoimi rycerzami i piękną żoną Kingą zawitał do Połańca nad brzeg rzeki Czarnej. Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu przy wsparciu sponsorów i wielu partnerów zorganizowało Widowisko „Nadania praw miejskich dla Połańca z 18 lipca 1264 roku”.

c7674f9e 6ca2 4450 a2b5 426b94e45673

Zespół z naszego przedszkola (A. Wróbel. N. Nalepa, A. Koperska, P. Maćkowska, K. Materkowska) przygotował z tej okazji wiele atrakcji dla najmłodszych. Dzieci miały możliwość ozdobić według własnych pomysłów tarczę rycerską, koronę i pokolorować zamek czy rycerza. Powstały też zamki i pałace z drewnianych klocków. Każde dziecko zostało nagrodzone zestawem do kolorowania lub „Łamigłówką” przekazaną przez głównego sponsora Enea Elektrownia Połaniec. Dużo radości sprawiła dzieciom możliwość zabawy w zamku ze słomy, który zamienił się w miejsce do wesołych zabaw. Wszyscy mogliśmy obejrzeć inscenizację pasowania na rycerza, nadania praw lokacyjnych dla Połańca w 1264r. przez Księcia Bolesława Wstydliwego oraz rozstrzygnięcie sprawy w średniowiecznym sądzie w Połańcu.

Rekonstrukcja trwała do godzin wieczornych przy udziale licznej widowni. Z zaciekawieniem czekamy na następne działania Towarzystwa Kościuszkowskiego aby dołożyć swoją cegiełkę do edukacji najmłodszych o historii Polski, naszego regionu i miasta.

Anna Kaniszewska

Informujemy Niestandardowy