Aktualności

Przedszkole Publiczne w Połańcu już drugi rok z kolei realizuje projekt „Przedszkolaki o przyrodę dbają, ogródki zakładają i okolicę z Eneą sprzątają”. Edukacja ekologiczna polega na uwrażliwianiu na rosnącą degradację otoczenia oraz podkreślenie wynikających z tego działań i zagrożeń. Dobrze wiemy, że kształcenie proekologiczne należy zacząć już w wieku przedszkolnym. W tym okresie dziecko przejawia duże chęci poznawcze oraz zdolności polegające na nabywaniu nowych umiejętności i wiadomości. Skuteczność przyswajania wartości ekologicznych jest w tym okresie największa. Nasze przedszkolaki z najstarszych grup oraz sześciolatki z zaprzyjaźnionych placówek z Oleśnicy, Ruszczy i Zrębina z ogromną werwą i zaangażowaniem przygotowały pod kierunkiem swoich nauczycieli programy artystyczne na XXII Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”, którego finał został wyznaczony na 20 kwietnia. Ze względu na panującą jeszcze w miesiącu kwietniu sytuację epidemiczną w kraju wszystkie występy zostały nagrane i udostępnione w formie linku na naszej stronie przedszkola. Ponad 180 dzieci w artystyczny sposób pokazało w swoich występach jak należy dbać o środowisko. Przekazały nam  apel, że wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy jest podstawowym obowiązkiem każdego człowieka, gdyż każdy jest tylko chwilowym jej użytkownikiem i ma obowiązek przekazać je innym, następnym pokoleniom.

 DSC1211

Przepiękne i różnorodne przedstawienia zaprezentowało osiem grup przedszkolnych. Z Przedszkola Gminnego im. Św. Jana Pawła II w Oleśnicy  - grupa „Stokrotki” wystąpiła w inscenizacji „Jaś i Małgosia w wersji ekologicznej”, grupa „Wesołe Smyki” z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Zrębinie zaprezentowała sztukę „Zielona Ziemia”, z Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy grupa „Muchomorki” przedstawiła „Zielony dom”. Grupa „Koniczynki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filii Nr 2 zaprezentowała się w „Ekologicznej wycieczce.” Przedszkole Publiczne w Połańcu reprezentowała grupa „Biedronki” w inscenizacji pt. „Spotkanie Ziemi i człowieka” oraz grupa integracyjna „Skrzaty” obrazując, że „Ziemię mamy tylko jedną”. Natomiast z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filii Nr 1 grupa „Leśne Ludki” wcieliła się w „Kaczki sprzątaczki” oraz grupa „Elfy” wykonała inscenizację „Z ekologią na Ty”.

Wspaniałe kreacje aktorskie przedszkolaków, piękne scenografie były wynikiem ogromnej pracy i zaangażowania ich nauczycieli i opiekunów. Dzięki niezawodnym sponsorom Enea Elektrownia Połaniec oraz Wydawnictwa Nowa Era i Mac Edukacja wszystkie grupy otrzymały nagrody a uczestnicy upominki. Gorąco dziękujemy wszystkim dzieciom ich opiekunom za wzięcie udziału w naszym przeglądzie i mamy ogromną nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się na profesjonalnej scenie w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.

„Uśmiech i satysfakcja dzieci,

które stawiają pierwsze kroki na scenie są bezcenne”

 281343318 314730530816083 6598842372507485814 n

W dniach 17-18 maj 2022r. w Staszowskim Ośrodku Kultury odbyła się po 2 latach przerwy, cykliczna impreza „Przedszkoliada – Staszów 2022”, na której zaprezentowały swój dorobek artystyczny przedszkola powiatu staszowskiego. Nasze przedszkolaki występowały 18 maja. Przedszkole Publiczne w Połańcu reprezentowały dzieci z grupy Kotki” a z Przedszkola Publicznego Filii nr 1 dzieci z grupy o takiej samej nazwie czyli też „Kotki”.

Dzieci z Filii Nr 1 przedstawiły program pt. „Wdzięczność”, wiersz i dwa tańce przygotowane przez Beatę Mikę i Barbarę Stachurę. Szczególnie podobał się taniec z krzesełkami, który zaintrygował widzów i wywarł na nich duże wrażenie. Natomiast dzieci z Przedszkola Publicznego zaprezentowały swoje umiejętności taneczne w etiudzie tanecznej „Żabi klekot”, przygotowanej przez Dorotę Rzepkę i Bożenę Laskę. Piękne stroje żabek i bocianów bardzo podobały się młodym widzom oraz ich opiekunom, a wesoła muzyka zachęcała do wspólnej zabawy.

Wszystkie przedstawione w tym dniu na scenie prezentacje udowodniły, że już małe dzieci posiadają talenty aktorskie, taneczne a ich opiekunowie potrafią to przedstawić w ciekawych aranżacjach. Za swoje występy mali artyści otrzymali gromkie brawa od publiczności oraz wyrazy uznania i podziękowania od organizatorów „Przedszkoliady” w postaci dyplomów i plecaka z upominkami dla całej grupy. Wspólne fotografie poszczególnych grup, były momentem podsumowującym ten wyjątkowy i pełen wrażeń i nowych doświadczeń dzień.

Bożen Laska

281136819 327733129476871 1866678400191643533 n

 

W dniu 17 maja 2022r., dzieci z naszego Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 1 uczestniczyły w niekonwencjonalnych zajęciach edukacyjnych dzięki mobilnemu Planetarium. Pokaz, dla każdej z grup osobno, odbył się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie ogromnej przestrzeni kosmicznej. Była ona niesamowita i wzbudzała we wszystkich ciekawość. Dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu i podziwiały pierścienie Saturna z bardzo bliska. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet, zaćmieniem Słońca i deszczem meteorytów. W jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w  świat zagadek Kosmosu. Na zakończenie dzieci obejrzały animację o życiu dinozaurów oraz fragment bajki „Epoki lodowcowej”. Było dużo śmiechu i radości. Pokaz dostarczył wszystkim wiele niezapomnianych, kosmicznych wrażeń.

DSC08925

W dniu 18 maja dzieciaki z naszego Przedszkola uczestniczyły w wyjątkowym pokazie baniek mydlanych - przygotowanym przez zespół PATIGO z Kielc. Pokaz odbył się przy muzyce relaksacyjnej, dzięki czemu integrował nasze zmysły i przypomniał, jak magicznym, acz ulotnym, wytworem jest bańka mydlana. Prowadzący, dzięki specjalnym rekwizytom, ukazał dzieciom chmurę z baniek, klejenie baniek w bajkowe stwory a nawet pozwolił dzieciom doświadczyć „życia w kolorowej bańce”. Chętni mogli samodzielnie potrenować swoją bańkę dzięki specjalnej rękawicy. Ponadto w programie można było obejrzeć bańki dymne i ogniowe! To było fantastyczne! Oczywiście całkowicie bezpieczne. Dzieci bawiły się wspaniale. Polecamy wszystkim, aby zobaczyli ten fantastyczny, magiczny pokaz.

W. Z.

 DSC08883

Bański mydlane 118.05.2022r. (środa) w naszym przedszkolu odbędzie się

„POKAZ BANIEK MYDLANYCH”

Cena wstępu 4,00 zł

– prosimy o wpłacanie u wychowawców.