D

nia 21 lipca 2024r. mieszkańcy Połańca mieli możliwość przenieść się w czasy średniowieczne gdzie Książe Bolesław Wstydliwy wraz ze swoimi rycerzami i piękną żoną Kingą zawitał do Połańca nad brzeg rzeki Czarnej. Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu przy wsparciu sponsorów i wielu partnerów zorganizowało Widowisko „Nadania praw miejskich dla Połańca z 18 lipca 1264 roku”.

c7674f9e 6ca2 4450 a2b5 426b94e45673

Zespół z naszego przedszkola (A. Wróbel. N. Nalepa, A. Koperska, P. Maćkowska, K. Materkowska) przygotował z tej okazji wiele atrakcji dla najmłodszych. Dzieci miały możliwość ozdobić według własnych pomysłów tarczę rycerską, koronę i pokolorować zamek czy rycerza. Powstały też zamki i pałace z drewnianych klocków. Każde dziecko zostało nagrodzone zestawem do kolorowania lub „Łamigłówką” przekazaną przez głównego sponsora Enea Elektrownia Połaniec. Dużo radości sprawiła dzieciom możliwość zabawy w zamku ze słomy, który zamienił się w miejsce do wesołych zabaw. Wszyscy mogliśmy obejrzeć inscenizację pasowania na rycerza, nadania praw lokacyjnych dla Połańca w 1264r. przez Księcia Bolesława Wstydliwego oraz rozstrzygnięcie sprawy w średniowiecznym sądzie w Połańcu.

Rekonstrukcja trwała do godzin wieczornych przy udziale licznej widowni. Z zaciekawieniem czekamy na następne działania Towarzystwa Kościuszkowskiego aby dołożyć swoją cegiełkę do edukacji najmłodszych o historii Polski, naszego regionu i miasta.

Anna Kaniszewska

Informujemy Niestandardowy

Ogłoszenie o wydłużeniu terminu Niestandardowy

W dniach 13 maja do 28 czerwca 2024r. Przedszkole Publiczne w Połańcu realizowało program
„Dni Rodziny”, który był adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i żłobkowym oraz ich rodzin. Jednym z głównych jego celów było zintegrowanie we wspólnych działaniach całą społeczność przedszkolną i żłobkową oraz wspomóc rozwój emocjonalny najmłodszych i nauczyć ich pozytywnej komunikacji w ramach codziennych doświadczeń przedszkolnych.

441514829 859251059561962 8788345987193251920 n Niestandardowy

Zaplanowane zadania zostały w pełni zrealizowane. Dnia 14 maja 2024r. odbył się VI Przedszkolny Bieg Rodzinny „Biegiem dróżką za Kościuszką”, w którym wzięły udział chętne rodziny. W przedsięwzięciu wzięło udział 230 dzieci, które otrzymały medale i upominki a wszyscy uczestnicy (ok 450 osób) i mogli zintegrować się przy ognisku dzieląc się wrażeniami z biegu oraz piekąc kiełbaski.

Placówki przedszkolne uczestniczyły w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, gdzie rodzice oraz osoby publiczne czytały bajki a starsze grupy odwiedziły bibliotekę.

Wszystkie dzieci uczęszczające do naszych przedszkoli i żłobka z okazji Dnia Dziecka otrzymały upominek – piłkę do zabaw ruchowych.

Na placówki przedszkolne zostały zakupione wieloformatowe gry edukacyjne (6 szt) oraz sprzęt do zajęć ruchowych w terenie. Dnia 5 czerwca odbyły się warsztaty dla chętnych rodziców nt. „Jak rozmawiać z dzieckiem – metody skutecznej komunikacji” oraz nt. „Przyjaznej adaptacji dziecka w przedszkolu”.

Zorganizowany został konkurs rodzinny „Kukiełkowy zawrót głowy”, na który wpłynęło 50 bajkowych kukiełek, pacynek i marionetek. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 11.06.2024r. podczas Festynu Rodzinnego „Najlepsza drużyna to Rodzina”. Impreza była wspaniałym podsumowaniem realizacji całego programu gminnego „Dni Rodziny” oraz okazją do wesołej zabawy i integracji.

P1080169 Niestandardowy

Przedsięwzięcie „Dni Rodziny” pozwoliło rozwinąć i umocnić więzi rodzinne naszych wychowanków oraz zintegrował personel z rodzinami. Duże zaangażowanie w wydarzenia społeczności przedszkolnej i żłobkowej potwierdza, ze takie działania są potrzebne w naszym środowisku i powinny być kontynuowane w przyszłości.

Kierujemy ogromne słowa podziękowania za współpracę dla Pana Jacka Benedykta Nowaka – Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec, Pani Anny Zietarskiej-Winnickiej oraz dla pracowników gminy. Dziękujemy wszystkim rodzinom, nauczycielom, pracownikom przedszkola i żłobka za wspólne działania w ramach programu ”Dni Rodziny”.

A. Kaniszewska

B. Mika