Aktualności

kiermasz 6 Niestandardowy

m1
Pluszowy miś- symbol szczęśliwego dzieciństwa 25 listopada obchodzi swoje święto. Po raz pierwszy Dzień Pluszowego Misia obchodzono w 2002r. gdyż w tedy właśnie wypadała setna rocznica powstania tej maskotki.
Dokładnie tego dnia w naszych przedszkolach we wszystkich grupach dzieci uczestniczyły obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przyniosły do przedszkola misie, które towarzyszyły im przez cały dzień. Przedszkolaki uczestniczyły we wspólnych zabawach taneczno- ruchowych, wykonały ciekawe prace plastyczne, słuchały bajek i opowieści o misiach oraz degustowały przysmak misia- zdrowy miodek.
Dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy Kubuś Puchatek i przyjaciele pt. „Naucz się wybaczać” w wykonaniu nauczycieli oraz wzięły udział w zabawie „Kodowanie na dywanie” podczas , której misie wprowadziły dzieci w świat logicznego myślenia, obserwacji, dedukcji. Przedszkolaki oglądały teatrzyk kamishibai „Misie Puchatki” oraz film edukacyjny „Jak powstał miś Uszatek”.
Ten dzień w przedszkolu był wyjątkowy, pełen uśmiechu, radości i magii wspólnej zabawy z pluszowymi przyjaciółmi. Za rok z pewnością nie zapomnimy o tym jakże ważnym święcie.
 
E. Dziedzic-Godlewska
A.Wróbe

23

19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Tego dnia przypada również koniec kampanii trwającej od 1 listopada.

Przedszkole Publiczne w Połańcu wraz z Filiami, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec, już po raz trzeci wzięło czynny udział w kampanii. Całą akcję na terenie naszej gminy koordynował zespół interdyscyplinarny, którego przewodniczącą jest Pani Łucja Maćkowska.

Celem kampanii jest edukacja, wspólne działanie oraz uwrażliwienie na problem przemocy wobec dzieci i młodzieży.

Przez 19 dni we wszystkich naszych placówkach odbywały się liczne przedsięwzięcia, podczas których wspólnie promowaliśmy wartości takie jak empatia, szacunek, tolerancja oraz bezpieczeństwo. Odbyły się pogadanki z wychowawcami, pedagogami oraz psychologami, podczas których poruszano tematykę przemocy i sposobów jej przeciwdziałania. Miały one na celu przybliżenie dzieciom problemu krzywdzenia innych oraz kształtowanie prawidłowych postaw zachowania w różnych sytuacjach. Promowano również prawidłowe wzorce postaw rówieśniczych. Udekorowano hole główne oraz sale przedszkolne w przewodni kolor akcji – kolor pomarańczowy. Grupy przedszkolne wykonały wymowne plakaty z hasłami kampanii, które zdobiły przedszkolne korytarze. Oprócz pogadanek nasi wychowankowie słuchali bajek i opowiadań o tematyce wartości, uczuć, życzliwości i praw. Przedstawiono również inscenizację wiersza pt. „Kwiatowa wróżka”, którego treści miały za zadanie wzbudzenie poczucia własnej wartości oraz teatrzyk kukiełkowy „Jak Piotruś zaprzyjaźnił się z królem”, którego celem było uświadomienie dzieciom ich praw i obowiązków.

Podsumowaniem całej kampanii był uroczysty „pomarańczowy marsz przedszkolaków” ulicami naszego miasta, w którym wzięła udział cała społeczność przedszkola. Podczas przemarszu dzieci wręczały mieszkańcom naszego miasta ulotki związane z kampanią. Starsze grupy przedszkolne spotkały się z Panem Burmistrzem Miasta i Gminy Połaniec Jackiem Benedyktem Nowakiem oraz pracownikami OPS aby wspólnie powiedzieć głośne "STOP PRZEMOCY”, co było uwieńczeniem "Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży ". Pomarańczowe barwy towarzyszyły nam jako wyraz wsparcia dla wszystkich działań na rzecz przeciwdziałania przemocy. A tegoroczne hasło kampanii miało za zadanie zwrócić uwagę na formy przemocy, które bardzo często są lekceważone bądź też usprawiedliwiane jako niewinne żarty.

Niech takie działania jak te przypominają nam, że każdy dzień jest ważny, by powiedzieć stanowcze „NIE” przemocy. Nie bądźmy obojętni – reagujmy!

B. Kozłowska, M. Kwapisz, K. Makuła

Zapraszamy do naszej galerii na Aktywnych Przedszkolakach

 

2e53b879 17f6 4d7c 80d4 e41e3805de06 2

25
Tradycyjnie w listopadzie, czcimy jedno z największych wydarzeń w naszej historii odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność.
W październiku 2024r. ramach projektu „Enea dla historii” mieszkańcy Połańca obejrzeć na Kopcu Kościuszki „Legendę o Orle Białym” w wykonaniu nauczycieli przedszkola. Z okazji Święta Niepodległości postanowiliśmy powtórzyć prezentację tego przedstawienia dla wszystkich dzieci przedszkolnych. Głównym celem inscenizacji było zapoznanie dzieci z jedną z najbardziej znanych i popularnych legend o początkach państwa polskiego o trzech braciach – Lechu, Czechu oraz Rusie. Wszyscy oni wędrowali w celu znalezienia ziemi, na której mogliby się osiedlić. Pierwszy z braci - Czech - wyruszył na południe, drugi - Rus - wybrał ziemie położone na wschodzie. Trzeci z braci, Lech, pozostał na wskazanej przez białego orła ziemi i tam założył państwo polskie oraz wybudował wspaniały gród - Gniezno i uczynił jego pierwszą stolicą. To była wspaniała lekcja patriotyzmu. Poznaliśmy symbole narodowe: flagę, godło i jego historię. Gra aktorów, wspaniałe, barwne stroje oraz scenografia zostały nagrodzone dużymi brawami przez wszystkich widzów.
Bohaterami legendy byli:
Narrator - Katarzyna Materkowska
Lech - Monika Mikoda
Czech - Anita Wróbel
Rus–Edyta Dziedzic- Godlewska
Orzeł – Dorota Golonka
Wnuczka i niedźwiedź – Anna Koperska
Babcia- Dorota Rzepka
Żona Lecha - Justyna Kuś-Mazur
Żona Czecha- Paulina Maćkowska
Żona Rusa- Adriana Łabuszewska
 
Justyna Kuś-Mazur
Zapraszamy do naszej galerii naAktywnych Przedszkolakach