"Już świąt czar wokół nas

Betlejemnskiej gwiazdy blask.

Pada śnieg, biały puch

To Wigilia przyszła znów..."

 

alt

21 grudnia 2012r. grupa Stokrotki i grupa Koniczynki usiadły do wspólnego wigilijnego stołu by symbolicznie połamać się białym opłatkiem... Zwyczaj łamania cienkiego opłatka z mąki pszennej i wody pojawił się w Polsce pod koniec XVIII w. i tutaj przetrwał aż do dziś.Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem, bo przecież ludzie skłóceni nie zasiadają do wspólnego stołu. Ma swoją symbolikę w wymiarze nie tylko duchowym: sama materia opłatka: "chleb", podkreśla również doczesny charakter życzeń. W podtekście tego życzenia jest nawiązanie do modlitwy Ojcze Nasz: oby nam go nie zabrakło (chleba naszego powszedniego...). Symbolika chleba ma jeszcze inny wymiar: należy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym. Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem, bo przecież ludzie skłóceni nie zasiadają do wspólnego stołu. Symbolika chleba ma jeszcze inny wymiar: należy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym.

 

Przy śpiewie kolęd, miłej atmosferze mogliśmy już poczuć czar zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przypomnieliśmy sobie jakie potrawy wigilijne mogą znaleźć się na pięknie nakrytym stole, złożyliśmy sobie życzenia, podzieliliśmy sie "białym chlebem"...

 

Ponadto grupa Stokrotki poczęstowała swoich gości ciesteczkami - pierniczkami, które sama upiekła i udekorowała. Słodki poczęstunek bardzo smakował wszystkim przedszkolakom bo bardzo szybko zniknął z talerzy!

 

Przyjdź Dzieciątko, przyjdź kochane,
Zaświeć jasną zorzą.
My czekamy na Twe przyjście
Razem z Matką Bożą.

Przyjdź Dzieciątko, przyjdź kochane,
Gwiazdka niech zaświeci.
Przyjdź Dzieciątko, przyjdź kochane,
Proszą wszystkie dzieci.