22 marzec „Światowy Dzień Wody”

         Woda znana jest każdemu kto pije herbatę, lubi biegać w deszczu, myje się, chętnie jeździ na łyżwach i uprawia sporty wodne.

         Tradycją naszego przedszkola stały się już obchody „Światowego Dnia Wody”, który przypada 22 marca.  Ten dzień ma na celu rozbudzić poczucie odpowiedzialności za istniejące zasoby wody pitnej i uświadomić dzieciom znaczenie wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt.

Dzień Wody 021

Przedszkolaki ubrane na niebiesko chętnie wzięły udział w zabawach badawczych i eksperymentach by bliżej przyjrzeć się wodzie.

Badały zachowanie się w niej niektórych ciał np. piasku, soli i papieru. Wykonywały doświadczenia z wykorzystaniem wodyw których się przelewało, wylewało
i wybuchało takie jak „Kolorowe wulkany”, „Lampa Lawa” oraz „Co pływa a co tonie”.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się doświadczenie „Burza w szklance wody”, gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch przy pomocy powietrza wdmuchiwanego przez słomkę. Podczas jednego z eksperymentów, udało się wywołać „deszcz
w słoiku”. Była to dobra okazja aby porozmawiać o zjawiskach atmosferycznych, poznać wędrówkę kropli i dowiedzieć się skąd się bierze deszcz. Dzieci wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki – płynący strumyk, deszcz, woda kapiąca z kranu itp. Odgadywały zagadki i rozwiązywały rebusy. Zadania przeplatane były muzyką
i zabawami rytmicznymi. Przedszkolaki otrzymały plakietki „Jestem Przyjacielem Wody”.

         To był kolejny ciekawy i pełen wrażeń Dzień Wody w przedszkolu. Wszystkie dzieci już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy ją oszczędzać.

Urszula Kaszuba