„Mamy tylko jedną Ziemię,

a jej przyszłość zależy od każdego,

na pozór niewielkiego, ludzkiego działania,

 zależy od każdego z nas.”

                                               (Florian Plit)

 

„Przedszkolaki o przyrodę dbają i z Eneą okolicę sprzątają”

Dzieciom i pracownikom z Przedszkola Publicznego w Połańcu bardzo bliska jest ochrona środowiska. Od wielu lat cała społeczność przedszkolna aktywnie włącza się w różne akcje i przedsięwzięcia na rzecz otaczającej nas przyrody.

 W tym roku przy wsparciu Enei Elektrowni Połaniec zaplanowano do realizacji trzy działania proekologiczne, w których udział wezmą dzieci z połanieckich przedszkoli oraz przedszkolaki z Ruszczy, Zrębina, Oleśnicy i Pacanowa.

            Jednym z tych działań jest sprzątanie lasu i naszej okolicy, które wspólnie z dziećmi przeprowadziliśmy w przeddzień Święta Ziemi. Przedszkolaki z Połańca „uzbrojone”
w rękawiczki ochronne i plastikowe worki, wyruszyły w teren, aby zebrać zalegające jeszcze w wielu miejscach śmieci. Wszystkie znalezione papierki i inne śmieci, dzieci z uśmiechem wrzucały do worka. Udział w sprzątaniu poprzedzony został zajęciami dydaktycznymi na temat segregacji odpadów  i ochrony środowiska, dlatego nasze przedszkolaki dobrze wiedzą, że nie można śmiecić, a o Ziemię należy dbać.

Akcja odbyła się sprawnie, z wielką energią do działania. Cały czas nad bezpiecznym jej przebiegiem czuwali nauczyciele i opiekunowie. Wszystkich bardzo ucieszył fakt, że śmieci
z roku na rok jest coraz mniej. Zgromadzone worki ze śmieciami zostały przewiezione do PGK w Połańcu.

Przedszkole w Połańcu co roku uczestniczy w wielu przedsięwzięciach na rzecz ochrony przyrody. Wiele z tych projektów, już po raz kolejny, mogliśmy przeprowadzić dzięki wsparciu Enei Elektrowni Połaniec, która od lat angażuje się w działania na rzecz lokalnej społeczności i ochrony środowiska.

 

Anna Kaniszewska

Beata Mika

pp

Sprzątanie f1

f2