Podczas realizowania hasła tygodniowego "Praca kobiet" - zapoznaliśmy się w szczególności z zawodem - krawcowej.

W nasze skromne progi - 7 marca - zawitała do naszego przedszkola pani Małgorzata Krokosz.

altalt

„Krawcowa” H. Ożogowskiej.

Kto sukienkę uszył Hani?
Kto przerobił ten kaftanik?
Kto paltocik zreperował
Wiemy, wiemy to krawcowa.
Ma dwie ręce pracowite
Ma żelazko, naparsteczek.
Ma szufladę pełną nitek,
Szpilek, igieł i szpuleczek.
Nożyczkami machu, machu
Na maszynie tur, tur, tur
Chodźmy do niej, dostaniemy
Pstrych gałganków cały wór.

Pani Małgosia, mama naszej wychowanki Oleńki bardzo chętnie opowiedziała nam o swoim wykonywanym zawodzie.

Zapoznała nas z przyborami krawieckimi (różnego rodzaje guzikami, nićmi, zamkami, tasiemkami, materiałami, gumkami, igłami itd).

Zapoznała nas także z wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia, pokazała jej działania, programy. Teraz już wiemy co oznacza narysowany na niej żółw czy zając.

Omówiła kolejne etapy powstawania ubrania sukienki - zdjęcie miary krawieckiej centymetrem krawieckim, narysowanie formy kredą na materiale, wycięcie formy z materiału, zeszycie na maszynie, przyszycie ozdób do sukieneczki dla lalki.

Podziwialiśmy również ubrania uszyte przez panią krawcową - np. piękną balową suknię - każda dziewczynka chciała być modelką chodzącą po wybiegu w tej własnie kreacji...

Przedszkolaki zobaczyły przydatność wykonywania zawodu krawcowej oraz poczuły szacunek do ludzi wykonujących ten zawód.

Na pożegnanie grupa Stokrotki i Koniczynki wręczyły pani krawcowej kwiaty i świecznik, dziękując tym za wizytę oraz złożyły życzneia na święto kobiet.

Dziękujemy, Pani Małgosiu za poświęcony nam czas!!