Przekazywanie wartości patriotycznych i kultywowanie polskich tradycji jest elementem wychowania w Przedszkolu Publicznym w Połańcu. Wierzymy, że podstawy, które ukształtujemy w dzieciach w wieku przedszkolnym będą towarzyszyć im przez całe życie. Aby dziecko rozumiało słowo – Polak  - patriota – Polska – mój kraj, należy „małymi krokami” przybliżyć mu obraz kraju, wzbudzać patriotyzm prostymi sposobami zaczynając od kształtowania przynależności do swojej rodziny i miasta, w którym mieszka. Wydarzeniami, które mają duże znaczenie dla mieszkańców Połańca są obchody majowe upamiętniające podpisanie Uniwersału Połanieckiego 7 maja 1794 roku przez Tadeusza Kościuszko ( w tym roku przypada 228 rocznica).

Kopiec

W tym roku 6 maja delegacja przedszkolna uczestniczyła w obchodach Święta Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu, które miały miejsce na placu przy pomniku T. Kościuszki. Pani Dyrektor Anna Kaniszewska wraz z przedszkolakami, na ręce Pani Dyrektor szkoły, złożyła życzenia wszystkim pracownikom - wszelkiej pomyślności oraz niezliczonych sukcesów, Uczniom, aby pamiętając o dziele życia Patrona, wchodzili mądrze w dorosłe życie.

Tego samego dnia o godzinie 1000 odbyła się „żywa lekcja historii” na Kopcu Kościuszki dla wszystkich dzieci 6-letnich z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Długim korowodem poprowadzonym przez Kosyniera Pana Konstantego Michorowskiego wszystkie dzieci wraz z Panią Dyrektor oraz Paniami, przeszli lasem na kopiec by poznać cząstkę wiedzy o historii Połańca. Na miejscu odbyła się nietypowa a zarazem bardzo ciekawa lekcja historii. Pan Radosław Matusiewicz – Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego oraz Pan K. Michorowski z dużym zaangażowaniem pokazali i opowiedzieli o żołnierzach, którzy walczyli o wolną Polskę i przebywali właśnie w Połańcu w dawnych czasach. Dzieci zapoznały się ze strojem kosyniera i legionisty, mogły zobaczyć i posmakować jadła, które żołnierz zabierał w długą wojaczkę. Nie zabrakło prezentacji uzbrojenia oraz wystrzałów z broni. Natomiast pokaz władania szablami w wykonaniu Pana Radosława wzbudził ogrom zachwytu i uznania. To była wspaniała inicjatywa, która pozwoliła przedszkolakom wyobrazić sobie żołnierzy walczących o nasz kraj, którzy zasługują na nasz najwyższy szacunek.

Dnia 7 maja na Kopcu Kościuszki również w scenerii Kopca Kościuszki odbył się „Piknik historyczny z Eneą”, zorganizowany przez Towarzystwo Kościuszkowskie w ramach „Dni Połańca 2022”. Odbyło się tam widowisko historyczno – edukacyjne. Był to dzień pełen emocji i niesamowitych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Jednym z punktów programów były dawne gry i zabawy. Nauczyciele przedszkola przeprowadzili zabawy naszych dziadków i pradziadków, były to zabawy z muzyką, np. Karuzela, Kółko graniaste, Ulijanko, Uciekaj myszko, Jawor. Na placu przy Kopcu odbyły się również zabawy z rymowankami: Chodzi lisek, Ciuciubabka, Balonik czy gra w Dwa ognie z „gałą”, klasy, chłopek, skakanki, guma i gra w kapsle. Dla odważnych zaproponowaliśmy zabawę z fajerką. Dzieci mogły obejrzeć stare zabawki, a nawet pobawić się nimi oraz pomalować historyczne kolorowanki. Cieszymy się, że mogliśmy przenieść dzieci do dawnych lat, z całą pewnością było to dla nich twórcze, wesołe i odkrywcze. Dla nas to była ogromna inspiracja na dalsze ciekawe i rozwojowe działania.

Dnia 8 maja delegacja przedszkolaków wraz wychowawcami przemaszerowała w tradycyjnym korowodzie ulicami Połańca by złożyć kwiaty pod pomnikiem T. Kościuszki. Barwne stroje małych kosynierów i krakowianki wzbudziły duże uznanie wśród gości, że tak małe pokolenie współuczestniczy w pielęgnowaniu tradycji.

Świętowanie majówkowe w Połańcu jest piękne, pełne możliwości przeżywania treści dotyczących własnego regionu i jego dziedzictwa w bliskich mu formach. To lekcja szacunku do przeszłości, historii a także miłości do MAŁEJ OJCZYZNY. Jesteśmy świadomi, że to już w wieku przedszkolnym należy włączać dzieci w życie społeczności lokalnej i uczynienia ich członkami tej społeczności.

B. Mika