„Z wielkim koszem idzie jesień po lesie,

Co w tym koszu Pani Jesień nam niesie?...”

O tym, że jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku ze względu na swoje bogactwo barw wiedzą i mali i duzi. Sprzyjająca pogoda, ciepłe promienie jesiennego słońca sprawiają, że przedszkolaki częściej wychodzą na świeże powietrze. Tak było i tym razem, gdy witaliśmy nową porę roku.

Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie dzieci a przede wszystkim wspaniała zabawa. Pani Jesień przybyła do naszego przedszkola       i odwiedziła wszystkie grupy przedszkolne. Jej kosz obfitował w dary sadu, lasu i ogrodu. Dzieci korzystając z pięknej pogody spacerowały alejkami miasta podziwiając kolorystykę zmieniających się drzew a z liści tworzyły wspaniałe kompozycje. Przedszkolaki odwiedziły również pobliski las, w którym zbierały jego dary – kasztany, żołędzie, szyszki. Pani Jesień przygotowała dla dzieci zabawy sensoryczne i matematyczne podczas których najmłodsi segregowali, przeliczali a także układali jesienne mandale. Pląsom i zabawom towarzyszyła muzyka i jesienne piosenki, tj. „Kolorowe listki”, „Jesienna orkiestra” czy „Liście w parku”. Pani Jesień przygotowała także liczne zagadki i quizy dla przedszkolaków.

jesień

Dzień ten był wprowadzeniem do tematyki jesiennej oraz do tematu realizowanego w ramach Rocznego Planu Pracy Przedszkola „Nasze smyki uczą się matematyki”. Kolor pomarańczowy dominował przez cały tydzień w przedszkolu, na holu , w salach i na ubraniach najmłodszych a głównym założeniem, oprócz utrwalenia koloru, były zabawy z wybraną figurą geometryczną – kwadratem. Młodsze przedszkolaki poznały kwadrat, starsze – utrwalały jego wygląd wśród innych figur geometrycznych. Na przedszkolnym holu wisiały kwadratowe, pomarańczowe drzewa symbolizujące zmieniającą się przyrodę czy dowolne prace na których punktem wyjścia był kwadrat. Dzieci tworzyły również obrazki wykorzystując poznaną figurę i dary Froebla – tu wyobraźnia dzieci nie miała granic.

Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, częste spacery, wycieczki są niezbędne do utrwalenia poznanych wiadomości. Miejmy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie nudna i zimna, ale ciepła i bogata w jesienne skarby.

N. Nalepa