Treści zawarte w baśniach i bajkach potrafią pokrzepić serce oraz sprawić, że świat staje się bardziej zrozumiałym. Uczą czym jest dobro i zło. Bajkowi bohaterowie pokazują sens przyjaźni i siłę wyobraźni oraz często odzwierciedlają ludzkie postawy.

DSCN7165

O baśniowych bohaterach właśnie opowiadał spektakl "Bajkowy ambaras", który został wystawiony na scenie Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu dnia 8.11. 2022r. Spektakl był jednym z działań Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej „BEZ GRANIC” w Połańcu, a przygotowany i przedstawiony  przez pracowników i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.

Był to spektakl przygotowany przede wszystkim z myślą o najmłodszych, więc w piękny jesienny dzień przedszkolaki  z Przedszkola Publicznego oraz filii, udały się do CKiSz, aby obejrzeć przedstawienie.

Fabuła krążyła wokół wielu znanych postaci z baśni.

DSCN7282

Na scenie pojawiały się po kolei baśniowe postacie przychodzące do Wielkiego Baja z prośbami o interwencję w kwestii ich baśni. Okazało się, że za sprawą Baby Jagi z wielu baśni pouciekali ich bohaterowie i zajęli się innymi pracami. Krasnale i Królewna Śnieżka opuścili chatkę i wybudowali sobie blok. Baba Jaga zmieniła imię na Jadwiga i zaczęła pracować w branży turystycznej. Jaś i Małgosia rozpaczają nad stratą chatki z piernika. Po prostu prawdziwy ambaras! Wielki Baj z pomocą wróżki Fantazji przywrócił stary porządek w baśniach i zaapelował do dzieci, by   nie rezygnowały z czytania i słuchania baśni, które rozwijają naszą wyobraźnię i są nam bardzo potrzebne.

Przedstawienie zostało bardzo ciepło przyjęte przez dzieci .

Barwne stroje postaci bajkowych i dekoracje wprowadziły dzieci  w niezwykły świat fantazji Scenografia, ciekawe stroje, pięknie śpiewająca królewna  i gra aktorska seniorów bardzo podobały się dzieciom. Dzieci z grupy „KOTKI” z Przedszkola Publicznego podziękowały aktorom-seniorom w szczególny sposób wręczając im własnoręcznie wykonane kwiaty.

Ponadto spektakl był mostem łączącym pokolenia – w tym przypadku : dzieci i seniorów. Bardzo ważne jest kształtowanie właściwej postawy dzieci w stosunku do seniorów. Istnieją różne zależności łączące poszczególne pokolenia. Dzieci i seniorzy nawzajem się uzupełniają, rozumieją i potrafią każdy dzień zmienić w czas wyjątkowy.

Autor:

Bożena Laska