„Najważniejsze, by wyposażyć dzieci w odpowiednią ilość fantazji i wyobraźni.
Bo to zdecyduje, czy potem będą marzyć o wielkich celach, odkryciach.
U nas w teatrze dzieci dostają dużo bodźców, by ta wyobraźnia mogła kiełkować.”
Adolf Weltschek
Teatr w przedszkolu odgrywa bardzo ważną rolę. Wyostrza zmysły, kształtuje osobowość, pomaga poznać i rozładować emocje. Słuchając i oglądając przedstawienia wchodzimy w świat fantazji, wchodzimy w role i poznajemy świat. Zabawy w teatr towarzyszą nam w przedszkolach na co dzień. Widząc uśmiechy dzieci, emocje które im towarzyszą postanowiliśmy wgłębić się w ten temat – owocem obserwacji i licznych doświadczeń jest projekt „W magicznym świecie teatru”. Środki na realizację pochodzą z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w ramach konkursu Działaj Lokalnie - w powiecie staszowskim Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Farma. Projekt skierowany jest do dzieci 3-6- letnich. Aby zrealizować nasze działania podzieliliśmy je na kilka etapów.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „b ZEBY DBAMY DOBRE DROWIE M”
Od 18.09.2023r. w każdej naszej grupie przedszkolnej odbywają się aktywności pt.: „ZABAWY W TEATR” z wykorzystaniem różnych metod słownych, metod aktywizujących. Towarzyszą nam np. swobodne rozmowy podczas zajęć, słuchanie czytanych bajek zwłaszcza przez zaproszonych gości umilają nam popołudnia, dialogi, pogadanki, gry i zabawy integracyjne i ruchowe. Przedszkolaki odgrywają różne scenki wczuwając się w role - podczas których nasi wychowankowie wykazują zainteresowanie sztuką teatralną oraz nabywają pewności siebie, wyrażają swobodną ekspresję teatralną oraz zaspokajają swoje potrzeby natury emocjonalnej.
Inicjujemy różne formy zabawy teatralne poprzez „WARSZTATY TWÓRCZE”. Kolorowe cekiny, guziki, materiały, wełna to nie tylko odczucia sensoryczne, to również doskonała forma do ćwiczeń manualnych, motorycznych, estetycznych i tworzenia rekwizytów, elementów scenografii i bohaterów do czytanych utworów. Dla dzieci to okazja by zostać projektantem. Przedszkolaki, zaczynając już od maluchów - kończąc na starszakach wykonują własne postaci z bajek. Są one jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne, magiczne! Dzieci tworzą również opaski, czapki do przedstawień, których używają do inscenizacji, oraz prezentują rówieśnikom z innych grup. Spotkania są bardzo owocne - często na salach można usłyszeć rozmowy na temat postaci z bajek, kukiełek jakie można było zobaczyć czy odgrywanie różnych scenek…
Podsumowując, jest to bardzo pracowity czas spędzony na kreatywnej zabawie, owocujący rozwojem u dzieci słownictwa, wyobraźni, przepełniony dobrym humorem i empatią oraz niezapomnianymi chwilami, które udało się uwiecznić na zdjęciach oraz naszych kącikach teatralnych.
E. Wojnarowska