Tego jeszcze na scenie połanieckiej
nie było!

alt

Dnia 3 czerwca 2013 roku miało miejsce największe wydarzenie w tym roku – aż 70 różnych barw głosów przedszkolaków zabrzmiało, recytując poezję Juliana Tuwima!

W związku z Rokiem Juliana Tuwima ustanowionym uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 grudnia 2012 r., Przedszkole Publiczne w Połańcu FILIA NR 2 zaprosiło dzieci w wieku przedszkolnym do udziału w konkursie recytatorskim „Dzień Dziecka z Julianem Tuwimem”. Konkurs miał na celu oddanie hołdu temu wielkiemu poecie, kształtowanie języka, wyobraźni i społecznej wrażliwości małego pokolenia, prezentowanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci oraz integrowanie środowisk przedszkolnych.

 

Zgromadziliśmy się w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu by świętować Dzień Dziecka z poezją Juliana Tuwima - z jednym z najchętniej czytanych polskich poetów, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały nam dzieci 4, 5 i 6-letnie – gościnnie zawitali do nas przedszkolaki z Wilkowej, Szkoły Podstawowej w Połańcu i Łubnic, a na scenie nie zabrakło dzieci z połanieckich przedszkoli.
Swoją obecnością podkreślili to wielkie wydarzenie Przewodniczący Rady Miejskiej - Stanisław Lolo, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej - Zdzisław Kwiatkowski i Andrzej Wawrzyniec, Skarbnik Gminy - Małgorzata Żugaj oraz dyrektorzy placówek oświatowych. Nie zabrakło również najwierniejszych kibiców swoich odważnych pociech czyli wspierających i równie mocno przeżywających występy – rodziców, opiekunów, którzy wypełnili całą salę widowiskową.

Występy małych aktorów oceniało szanowne Jury w składzie: Pani Urszula Żurawska – polonistka ze Szkoły Podstawowej w Połańcu, Pani Joanna Juszczyńska – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Pani logopeda – Elżbieta Kot oraz Pani Ewa Witkowska – nauczyciel przedszkolny. W czasie recytacji ocenie podlegały kryteria:
a. Stopień opanowania pamięciowego tekstu;
b. Poprawne i płynne deklamowanie;
c. Świadome używanie środków ekspresji w interpretacji tekstu;
d. Ogólne wrażenie artystyczne.

alt

To piękne poniedziałkowe wydarzenie sprawiło wszystkim uczestnikom ogromną radość, zarówno tym na scenie jak i na widowni. Mogliśmy poczuć wiele emocji, zobaczyliśmy dzielnych wykonawców, a ich duma po skończonym deklamowaniu wiersza, błysk w oku, było najwspanialszym widokiem tego dnia. Oni naprawdę pokazali wielką odwagę, sympatię do autora, talent, wrażliwość i pokonali barierę tremy. To wielki wyczyn dla małego dziecka, stanąć samemu na wielkiej scenie przy mikrofonie we fleszu świateł.

 

Gratulujemy z całego serca wszystkim wykonawcom!
 
 

To prawda, że utwory Juliana Tuwima wzruszają i bawią, uczą zrozumienia i szacunku dla innych oraz sympatii dla świata. Poeta w swoich wierszach udziela nam wiele praktycznych i cennych rad oraz w bardzo atrakcyjny, zabawny, pełen śmiechu i humoru sposób podaje wiedzę o świecie. Wiersze Juliana Tuwima to świetna zabawa na pochmurny dzień, sposób na chorobę, nudę i poprawę nastroju.

Był to profesjonalny konkurs recytatorski, więc nie obyło się bez dyplomów, nagród i szczególnych wyróżnień za piękne występy dla małych uzdolnionych przedszkolaków. Wszyscy uczestnicy imprezy pokochali stworzonych przez poetę bohaterów, ulegli czarowi pełnego magii i humoru świata, który Julian Tuwim wyczarował w swoich wierszach. Będziemy wspominać tę niecodzienną imprezę jeszcze dłuuugi czas…a pan Hilary czy Bambo już na zawsze zostaną naszymi przyjaciółmi!

 

Dziękujemy sponsorom: panu Kazimierzowi Mazurowi, Galerii Połanieckiej oraz Urzędowi Miasta i Gminy Połaniec za udzielone „wsparcie”.
 
B. Mika
 
altalt