Guten Tag!

W tym miesiącu wraz z naszym Misiem Unisiem

„wyruszyliśmy w podróż” do naszych zachodnich sąsiadów -  Niemiec.

Swoją trzecią podróż grupa Stokrotki rozpoczęła od poznania kraju - Niemcy! Poznaliśmy położenie Niemiec na mapie. Mieliśmy okazję wysłuchać hymnu narodowego Niemiec, poznać Flagę narodową i Godło państwowe. Poznaliśmy zabytki Niemiec. Dowiedzieliśmy się, że jej stolicą jest Berlin - gdzie znajduje się siedziba Bundestagu, czyli takiego naszego parlamentu. Bardzo podobała nam się Brama Brandenburska. Największą rzeką przepływającą przez Niemcy jest Ren. Poznaliśy charakterystyczne dania kuchni niemieckiej.

Zapoznaliśmy się z informacją na temat  braci Grimm - autorów baśni dla dzieci oraz przypomnieliśmy sobie znane baśnie  - poprzez poobiednie czytanie książeczki przez panie. Ponadto, wiemy także, iż niemieccy kompozytorzy to L. von Beethoven oraz Jan Sebastian Bach - chętnie słuchaliśmy tej muzyki poważnej.

Najbardziej interesującym i nietypowym wydarzeniem była obecność na zajęciach lektora prowadzącego naukę języka niemieckiego. Ten wspaniały gość to przyjaciel przedszkola - mama naszego podopiecznego Mikołaja - Pani Ewa Reguła. Miła germanistka, z podejściem pedagogicznym nauczyła nas powitania i pożegnania w języku niemieckim zarówno z dorosłym jak i z kolegą. Ponadto umiemy powiedzieć jakie są barwy kraju, oczywiście po niemiecku a pomogły nam przy tym kolorowe baloniki. Pani Ewa przyniosła nam także pyszne słodkości niemieckie, każde dziecko skosztowało pierniczka i ciasta marcepanowego. Chętnie się nauczymy jeszcze innych słówek niemieckich przy kolejnej wizycie mamy Mikołajka. Pani Ewo - serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy ponownie!

Musimy się przyznać, że z nas łasuchy, tak nam posmakwały niemieckie słodkości od Pani Ewy, że poprosiliśmy naszą Panią kucharkę, żeby nam upiekła strudel z jabłkami, który smakują nasi sąsiedzi. Okazał się również pyszny!

Postanowiliśy także przygotować niemieckie precelki, ale tym razem już nie do jedzenia bo to była praca plastyczna z masy solnej, mieliśmy przy tym dużo radochy!

To nie koniec atrakcji. Na ewaluację tygodnia obejrzeliśmy prezetnację multimedialną by utrwalić sobie poznane wiadomości. Zasiedliśmy przed dużym ekranem i wraz z grupą starszaków zwiedziliśmy Niemcy po raz kolejny.

No ale dosyć gadania zobaczcie sami jak nam minął tydzień...............

B.M.

Dzieci z grupy Koniczynki - poznając kraj naszych zachodnich sąsiadów - Republikę Federalną Niemiec -  uczestniczyły w przygotowaniu popularnego niemieckiego dania - smażonej kiełbasy z cebulą. W ramach drugiego śniadania zamiast codziennej porcji owoców, dzieci w tym dniu spróbowały wyjątkowo pożywnej przekąski - wspomnianej cebuli z kiełbasą. Charakterystyczny aromat potrawy jak również fakt , że dzieci samodzielnie kroiły jej składniki sprawił, że danie to w przysłowiowy "mig" zniknęło z talerzy.

M.Gad