W dniach 22 i 23 kwietnia 2015 roku w Centrum Kultury i Sztuki odbył się XVI Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”, w którym wzięło udział 260 przedszkolaków w wieku 5-6 lat z  Miasta i Gminy Połaniec oraz Gminy Pacanów.  Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Muzoł oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa. Organizatorami przeglądu byli: Przedszkole Publiczne w Połańcu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Ze względu na rekordową liczbę uczestników impreza odbywała się przez dwa dni. Na scenie zaprezentowało się 11 zespołów.

Organizatorzy i uczestnicy  imprezy otrzymali pozdrowienia i słowa uznania za promocję postaw ekologicznych od: Pani Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz, Pani Małgorzaty Skuchy Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska pana Witolda Sumiłowskiego Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, pana Adama Jarubasa Marszałka Województwa  Świętokrzyskiego oraz Prezesa Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska Andrzeja Pałysa.

Jako pierwsze swoją inscenizację pt. „W lesie śmiecić nie wypada” zaprezentowały dzieci z grupy „Słoneczka” z Przedszkola Publicznego w Połańcu pod kierunkiem Joanny Kicińskiej i Marii Hodackiej. Grupa „Pszczółki”, również z tej placówki, przedstawiła  inscenizację „Ratujmy naszą planetę” przygotowaną przez Katarzynę Chrząstowską-Chabior i Annę Kaniszewską. Następnie sceną zawładnęły „Kotki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 1, przedstawiły inscenizację „Przebudzenie”. Dzieci zostały przygotowane pod kierunkiem Ewy Ratusznik, Eweliny Sałaty i Joanny Pietras. Duże brawa za swój występ otrzymały dzieci z grupy „Koniczynki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr 2 za program artystyczny „Epizody z życia ludzi i przyrody”, do występu przygotowała przedszkolaków Mirosława Gad i Jolanta Marczewska. Dzieci z grupy „Motylki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu zaprezentowały przedstawienie pt. Skargi przyrody”przygotowane przez Bożenę Laskę, Annę Sakławską i Joannę Pietras.

Drugi dzień przeglądu rozpoczęły dzieci z Placówki  Opiekuńczo - Wychowawczej w Pacanowie programem artystycznym pt. „Woda, słońce, powietrze, las – bardzo kochamy Was”. Dzieci zostały przygotowane przez siostrę Bogumiłę Wołonsewicz. Dzieci z grupy„Smerfy” z Przedszkola Publicznego  w Połańcu zaprezentowały opowieść muzyczną pt. „Dlaczego kwiaty płaczą”. Dzieci zostały przygotowane przez panie: Janinę Sobierajską, Edytę Dziedzic-Godlewską oraz Katarzynę Nowińską-Karaś. Bardzo pouczającą  przygodę O przyrodę dbamy bo wszyscy ją kochamy” zaprezentowały dzieci z grupy „Muchomorki” z Przedszkola Publicznego w Ruszczy przygotowaną pod kierunkiem  Małgorzaty Urbańskiej i Anny Kwiatkowskiej. Następnie na scenie odbyło się przedstawienie „Eko - Królewna” w wykonaniu grupy „Iskerki”z oddziału przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zrębinie, które zostały przygotowane pod kierunkiem pani Alicji Dudy. Grupa „Motylki”ze Świetlicy dla Małych Dzieci w Ratajach Słupskich zaprezentowały inscenizację wiersza „Rady Pana Śmietnika” oraz piosenkę „Planeta”. Dzieci zostały przygotowane pod kierunkiem Agaty Wilk. Na zakończenie grupa „Leśne Ludki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr1 zaprosiła wszystkich na bajkę ekologiczną pt. „Pinokio”. Program artystyczny tej grupy przygotowały panie: Barbara Stachura, Dorota Rzepka i Joanna Pietras. Wszystkie dzieci po występach otrzymały słodki poczęstunek.

Wspaniałe występy wszystkich przedszkolaków zostały nagrodzone gromkimi brawami przez publiczność oraz każdy uczestnik dzięki sponsorom otrzymał upominek. Gorące podziękowania należą się sponsorom imprezy którymi byli:Elektrownia Połaniec S.A. - Grupa GDF Suez Energia Polska, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy Połaniec, Narodowy i Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska, Wydawnictwo Nowa Era, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Mac Edukacja. Po występach głos zabrał Pan Burmistrz Jacek Tarnowski - dziękując wszystkim przedszkolakom za wspaniałe występy a opiekunom i organizatorom za cierpliwość i ogromną pracę jaką włożyli w przygotowanie tej imprezy. Na zakończenie panie: Anna Kaniszewska Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu i Joanna Juszczyńska Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu zaprosiły wszystkich na XVII Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”, który odbędzie się w 2016 roku.