Dnia 2 czerwca 2015 roku miało miejsce ważne wydarzenie – aż 70 różnych barw głosów przedszkolaków zabrzmiało recytując poezję Doroty Gellner!

Przedszkole Publiczne w Połańcu zaprosiło dzieci w wieku przedszkolnymdo udziału w konkursie recytatorskim „Dzień Dziecka z Dorota Gellner”. Konkurs miał na celu promocję twórczości poetki, kształtowanie języka, wyobraźni i społecznej wrażliwości małego pokolenia, prezentowanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci, integrowanie środowisk przedszkolnych.

Na początek uroczystość uświetnił występ taneczny dwóch grup przedszkolnych. Grupa „Leśne Ludki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu zaprezentowała taniec „Mamma Mia”, zaś grupa „Słoneczka” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 1 zatańczyła „Taniec węgierski”.

Zgromadziliśmy się w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu by poświętować Dzień Dziecka z poezją Doroty Gellner. Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały nam dzieci 4,5 i 6 – letnie - gościnnie zawitali do nas przedszkolaki z Wilkowej, Łubnic, Rataj Słupskich i Ruszczy oraz na scenie nie zabrakło dzieci z połanieckich przedszkoli.

Nie zabrakło również najwierniejszych kibiców swoich pociech czyli wspierających i równie mocno przeżywających występy – rodziców, opiekunów,  którzy wypełnili sale widowiskową.

Występy małych aktorów oceniało szanowne Jury w składzie: pani Urszula Żurawska – polonistka ze Szkoły Podstawowej w Połańcu; pani logopeda – Elżbieta Kot oraz Pani Ewa Witkowska – nauczyciel wychowania przedszkolnego.

Wiersze Doroty Gellner to świetna zabawa na pochmurny dzień, sposób na chorobę, nudę i poprawę nastroju. Pisarka ma na swoim koncie bajki oraz mnóstwo wierszy, opowiadań i rymowanek dla dzieci. Oprócz książek pisze również teksty do piosenek. Jest autorką słów do takich piosenek, jak Zuzia - lalka nieduża, Ogórek, czy Kwiatki – bratki, A ja rosnę. Bohaterami jej wierszyków często jest mała dziewczynka. Poza tym główne role odgrywają zwierzęta (myszy, baranek) owady (osa), rośliny (grusza), a nawet przedmioty (piłka) i zjawiska przyrodnicze (deszcz).

To piękne wtorkowe wydarzenie sprawiło wszystkim uczestnikom ogromną radość, zarówno tym na scenie jak i na widowni. Mogliśmy poczuć wiele emocji,  zobaczyliśmy dzielnych wykonawców, a ich duma po skończonym deklamowaniu wiersza, błysk w oku było najwspanialszym widokiem tego dnia. Oni naprawdę pokazali wielką odwagę, sympatię do autorki, talent, wrażliwość i pokonali barierę tremy. To wielki wyczyn dla małego dziecka, stanąć samemu na wielkiej scenie przy mikrofonie we fleszu świateł.

Gratulujemy z całego serca wszystkim wykonawcom!

Był to profesjonalny konkurs recytatorski, więc nie obyło się bez dyplomów, nagród i szczególnych wyróżnień za piękne występy dla małych uzdolnionych przedszkolaków.

Wszyscy uczestnicy imprezy pokochali stworzonych przez poetę bohaterów, ulegli czarowi pełnego magii, który Dorota Gellner wyczarowała w swoich wierszach. Ciekawe z kim za rok będziemy świętować Dzień Dziecka…

B.M.