Zadania dla Rodziców na wakacje: alt

1.   Jeżeli dziecko nie miało do tej pory kontaktu z rówieśnikami, trzeba to koniecznie nadrobić!

2.   Ustalmy w domu stały rytm dnia.

3.   Nie kładźmy dziecka późno spać.

4.   Wprowadźmy do jadłospisu domowego urozmaicone potrawy (jeśli w domu dziecko czegoś nie je to w przedszkolu też nie będzie tego jadło).

5.   Skończmy z rozdrabnianiem pokarmów.

6.   Nauczmy dziecko samodzielnie jeść, bo inaczej w przedszkolu będzie do nakarmienia 25 dzieci.

7.   Pozwólmy dziecku chodzić i biegać. Nie nośmy już „naszego maleństwa” na rękach.

8.   Ćwiczmy z dzieckiem samoobsługę.

9.   Nauczmy dziecko samodzielnie korzystać z toalety. Zrezygnujmy już z nocnika.

10. Odzwyczajmy je od pampersów.

11. Zacznijmy od zaraz, ale nie mówmy dzieciom, że to z powodu pójścia do przedszkola!

Czego Rodzice NIE powinni robić: alt

1.    Straszyć dziecka przedszkolem!

2.    Okazywać  zdenerwowanie lub żal z powodu pójścia dziecka do przedszkola.

3.    Reagować zirytowaniem na płacz i smutek dziecka rano po obudzeniu  lub przed wejściem do sali.

4.    Budzić dziecko na tak zwaną ostatnią chwilę.

5.    Odprowadzać dziecko do przedszkola w pośpiechu, ponieważ powoduje to niewłaściwe emocje.

6.    Przeciągać pożegnania w szatni, ale też bez zbędnego pośpiechu.

7.    Mówić nieprawdy, np. odbierzemy ciebie przed leżakowaniem.

8.    Ulegać we wszystkim dziecku i pozwalać decydować o wielu sprawach.

9.    Wnosić dziecka na rękach lecz wprowadzać za rękę.

10.Zabierać dziecko do domu jeżeli płacze - za drugim razem będzie jeszcze trudniej.

11.Zaglądać do sali po pożegnaniu, aby sprawdzić czy dziecko się bawi.

12.Pozostawać z dzieckiem w sali na dłużej, gdyż innym dzieciom będzie przykro. One też tęsknią za rodzicami.

13.Wymuszać na dziecku, aby zaraz po przyjściu do domu  opowiadało jak było w przedszkolu.

14.Rozmawiać przy dziecku o jego adaptacji do warunków przedszkolnych, jeżeli nie może ono się do nich przystosować.

15.Obiecywać : „Jak pójdziesz do przedszkola to dostaniesz prezent.”

Jak przygotować dziecko do przedszkola:alt

Najważniejszą potrzebą małego dziecka jest bezpieczeństwo.

W poczuciu bezpieczeństwa dziecko uczy się rzeczy nowych.

v Opowiedzcie  mu o przedszkolu: co tam się robi, czego

się uczy. Nawet dorosły denerwuje się, wchodząc w nowe

środowisko, zmieniając pracę, miejsce zamieszkania,

poznając nowych ludzi. Przedstawcie przedszkole jako

miejsce pełne zalet: nowi koledzy i koleżanki, nowe zabawki, wspólne zabawy, itd.

v Poinformujcie dziecko, dlaczego powinno chodzić do przedszkola (np. mama pójdzie do pracy, tata chodzi do pracy, a ono będzie też miało swoją pracę czyli przedszkole).

v Kupujcie razem z dzieckiem rzeczy potrzebne do przedszkola takie jak: pantofle, ubrania.

v Przygotujcie dziecko do rozstania z mamą, zostawiając je na dłużej np. u babci lub cioci.

v Rozwijajcie umiejętności samoobsługowe dziecka, gdyż właśnie bardzo często są one powodem dodatkowego stresu dla dziecka. Pozwólcie dziecku samemu myć ręce, korzystać z toalety, ubierać się i rozbierać. To pomoże dziecku w codzienności przedszkolnej.

v Dajcie dziecku do przedszkola ulubioną maskotkę -przyjaciela (poczucie bezpieczeństwa).

v Bądźcie spokojni, konsekwentni i zdecydowani (Wasz niepokój może udzielić się dziecku).

v Pożegnajcie się z dzieckiem w szatni, szybko, bez smutnych min, bez łez i współczucia.

v Pokonujcie jeśli to możliwe drogę do przedszkola z dzieckiem, które chętnie chodzi do przedszkola.

v Ustalcie, które z rodziców odprowadza dziecko do przedszkola – jeśli mniej płacze przy Tacie - niech robi to Tata.

v Powiedzcie dziecku kto i kiedy po nie przyjdzie i koniecznie przyjdźcie  punktualnie.

v Stopniowo wydłużajcie czas pobytu dziecka w przedszkolu.

v Chwalcie dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenie sobie w każdej sytuacji. Motywujcie je poprzez pochwały i nagrody (najlepiej niematerialne – np. zabawa na placu zabaw).

v Przekonajcie siebie samych, że przedszkole to dobre miejsce dla dziecka.

v Rozmawiajcie z nauczycielami i przekazujcie ważne informacje na temat dziecka - co lubi, czego nie lubi, czy ma alergię, jakie są jego przyzwyczajenia, itp.

v Bądźcie gotowi na trudne rozstania w pierwszych dniach, nawet tygodniach, na płacz i odmowę wyjścia z domu.

Czasem nieuchronne jest przytrzymanie dziecka, które płacze i wyrywa się. Zapewne serce będzie się krajało, ale możecie być pewni, że gdy wychowawczyni przytuli małego i zapewni go, że mama wróci po obiedzie - łzy szybko obeschną.

v Dziecko ma prawo płakać. W ten sposób wyraża swój smutek, wyładowuje napięcie, jakie w nim narosło. Jeżeli płacze w domu, w przedszkolu, po prostu  przytulcie je, powiedzcie, że je bardzo kochacie, że też będziecie za nim tęsknić, że przyjdziecie po nie zaraz po pracy.

Drodzy Rodzice!

Mamy nadzieję, iż podane przez nas wskazówki pomogą Wam przetrwać ten jakże trudny okres adaptacji dziecka do warunków przedszkolnych.

Przedszkole jest ważnym i potrzebnym elementem

w rozwoju społecznym Waszej pociechy.

Tu dziecko zdobędzie nowe wiadomości, umiejętności i doświadczenia,

którymi będzie się dzieliło z innymi rówieśnikami i domownikami.

Jesteśmy pewne, że już wkrótce, będziecie dumni ze swoich pociech.

Czego wam szczerze życzymy!!