We wtorek 28 lutego 2017 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu odbyła się
 I Powiatowa Konferencja Edukacyjna pt.: „Impuls do działania” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pana Adama Jarubasa oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Pana Kazimierza Mądzika.

Głównymi organizatorami konferencji było Przedszkole Publiczne, którego dyrektorem jest Pani Anna Kaniszewska oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, w którym funkcję kierowniczą pełni Pan Mariusz Ziętarski. Inicjatywa okazała się wspaniała!

 

 

 

alt

Konferencję uroczyście otworzyli - Pan Wicestarosta Staszowski Tomasz Fąfara oraz Pan Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Tarnowski. Swoją obecnością na konferencji zaszczyciła nas Pani Renata Rabczyńska Świętokrzyski Wicekurator Oświaty.
W konferencji udział wzięło około 250 osób, w tym m.in. dyrektorzy, nauczyciele, specjaliści, rodzice, wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Kielcach, eksperci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, jednostki samorządu terytorialnego, przedstawiciele placówek oświatowych, kulturowych, służby mundurowe.

Całą konferencję w profesjonalny sposób poprowadziły Pani Beata Mika – wicedyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu oraz Pani Paulina Mielnik – nauczyciel konsultant Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Staszowie.

Gościem specjalnym konferencji była Pani Sędzia Anna Wesołowska– inicjator edukacji prawnej dzieci i młodzieży, która w wykładzie pod tytułem „O zachowaniach młodzieży” poruszyła ważne i trudne sprawy, dzieląc się doświadczeniem prawniczym. Zaakcentowała, iż profilaktyka w aspekcie prawnym to świadome towarzyszenie młodemu człowiekowi w jego rozwoju oraz podkreśliła ideę partnerstwa w relacjach z rodzicami. Po południu Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się też z młodzieżą szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych w formie warsztatowej. Młodzież miała możliwość podjęcia samooceny swoich działań w kontekście norm prawnych.

Kolejnym impulsem było wystąpienie wybitnego neurodydaktyka, neurobiologa Pana
dr Marka Kaczmarzyka, 
pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W wykładzie „Co z tą pamięcią?” wyjaśnił słuchaczom znaczenie „pamięci” w edukacji oraz przedstawił podłoże biologiczne rozwoju mózgu, jego właściwości asocjacyjne i możliwości zapamiętywania.  Natomiast podczas warsztatów zwrócił m.in. uwagę na znaczenie mechanizmów lustrzanych w wychowaniu i nauczaniu.

O oprawę artystyczną konferencji zadbali mali artyści z Przedszkola Publicznego w Połańcu, grupa „Koniczynki”, „Smerfy” oraz „Pszczółki” zagwarantowali nam wspaniałą ucztę duchową. A występ wokalisty z CKiSz – Karola Grabowskiego wprawił wszystkich
w zachwyt.

Impulsów było znacznie więcej ponieważ organizatorzy zadbali o pogłębianie wiedzy na warsztatach edukacyjnych z innymi ekspertami. Duże zainteresowanie wzbudziły warsztaty uznanej specjalistki Pani Teresy Zabrodzkiej „Trening kontroli złości”, która ukazała drogę jak radzić sobie z negatywnymi emocjami. Warsztaty o tematyce „Bezpieczeństwo w sieci” Pani Moniki Zawadzkiej – Chłopek ukazał rodzicom i nauczycielom jak ustrzec dzieci przed dobrodziejstwem Internetu. Bardzo ciekawym punktem konferencji było spotkanie pt. „Ponadczasowość darów Froebla” prowadzone przez Panią Katarzynę Małek i Pana Rafała Iskrę, którzy z pasją ukazali jak Dary Froebla są znakomitą alternatywą pomocy dydaktyczno-wychowawczych skierowanych do najmłodszych wychowanków.

Jest to wielce znaczące, że tak uznani specjaliści odwiedzili nasze miasto. Wykłady dały wiele do zastanowienia, zaintrygowały, treści były zrozumiałe i potrzebne. Mamy zarazem nadzieje, że będzie to zalążkiem dla kolejnych inicjatyw i impulsów.

Konferencja pokazała, że przy dobrej współpracy różnych instytucji można tak wiele zrobić dla rozwoju edukacji. Człowiek uczy się przez całe swoje życie i każdy etap edukacji ma ogromny wpływ na jego wszechstronny rozwój, zaczynając od przedszkola. Stworzyliśmy wspólną płaszczyznę porozumienia i działania w aspekcie wychowania i edukacji – razem można więcej.

Serdeczne podziękowania kierujemy do: Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Pana Kazimierza Mądzika oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pana Adama Jarubasa za sprawowanie patronatu honorowego nad konferencją,  Współorganizatorom: Pana Starosty Michała Skotnickiego i Pana Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Tarnowskiego, placówkom wspomagającym : Pana Stanisława Rogali-dyrektora Zespołu Szkół
im. Oddziału Partyzanckiemu Armii Krajowej „Jędrusie” w Połańcu, Pana Jerzego Nowaka -  dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Kr. Jadwigi w Połańcu oraz Pani Joannie Juszczyńskiej – dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Dziękujemy wszystkim wykładowcom, trenerom : Pani Annie Marii Wesołowskiej, doktorowi Panu Markowi Kaczmarzykowi, Pani Teresie Zabrodzkiej, Pani Monice Zawadzkiej-Chłopek, Fundacji Froebel – Pani Annie Turskiej i prezesowi Panu Rafałowi Iskra, Wydawnictwu MAC Pani Dianie Nachyła i Nowa Era – Panu Jackowi Małysa, Patronatom medialnym – TVP Kielce, Radio Kielce , Echo Dnia. Dziękujemy wszystkim dyrektorom, nauczycielom, rodzicom za udział w konferencji i poświęcony czas.

Link do fotogalerii