W dniu 4 kwietnia 2017 roku na scenie połanieckiego Centrum Kultury i Sztuki odbył się XVIII Przegląd Zespołow Przedszkolnych €žEkologia w wierszu i piosence€,

w ktorym wzięło udział 9 zespołow czyli 200 przedszkolakow w wieku 5,6 lat

z Miasta i Gminy Połaniec oraz Gminy Pacanow. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika oraz Marszałka Wojewodztwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa. Organizatorami przeglądu byli: Przedszkole Publiczne w Połańcu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Z dużym zainteresowaniem występy oglądali zaproszeni goście: Pan Jacek Tarnowski Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Pan Zdzisław Kwiatkowski Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz Pan Mariusz Ziętarski Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Staszowie.

Spotkanie rozpoczęło się w nietypowy sposob. Za pomocą wiersza i piosenki w świąteczną atmosferę wprowadziły nas dzieci z grupy €žBiedronki i Kotki€. Wizyta barwnego kogucika, ktory wjechał na scenę w wozie wypełnionym sianem - sprawiła wszystkim wiele radości i uśmiechu.

Tematem wiodącym imprezy była rzeka, woda, Wisła - w nawiązaniu do Roku 2017, ktory Uchwałą Sejmową został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły.

Jako pierwsze swoją inscenizację pt. Wyprawa nad rzekꀝ zaprezentowały dzieci z grupy €žKoniczynki€ z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 2 pod kierunkiem J. Kicińskiej i M. Gad. Oddział przedszkolny przy Publicznej Szkole Podstawowej w Połańcu, przedstawiłÂ  inscenizację €žO wędkarzu i smutnej rybce€ przygotowaną przez A. Czekaj i A. Cieślik. Następnie sceną zawładnęły Pszczołki z Przedszkola Publicznego w Połańcu, przedstawiły inscenizację €žW lesie. Dzieci zostały przygotowane pod kierunkiem A. Wrobel i K. Materkowskiej. Montaż słowno-muzyczny pt. €žWisła, krolową rzek zaprezentowali wychowankowie Domu Ojca Gwidona z Pacanowa Gwidonki. Dzieci przygotowała siostra C. Wierzchowska. Duże brawa za swoj występ otrzymały dzieci z grupy €žJeżyki z Przedszkola Publicznego w Połańcu za program artystyczny €žBal na łące€, do występu przygotowała przedszkolakow A. Żak i A. Kaniszewska. Dzieci z grupy Liski€ z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Zrębinie zaprezentowały przedstawienie pt. Na ratunek Wiśle przygotowane przez M. Cyranowską i A. Brzdękiewicz. Grupa €žSłoneczka€ z Przedszkola Publicznego  w Połańcu zaprezentowały program artystyczny pt. Cztery żywioły€. Dzieci zostały przygotowane przez panie: M. Hodacką i A. Sakławską. Bajkę  O wędkarzu i smutnej rybce€ zaprezentowała grupa €žMuchomorki€ z Przedszkola Publicznego w Ruszczy. Dzieci przygotowane zostały pod kierunkiem  Anny Kwiatkowskiej i Małgorzaty Urbańskiej. Następnie na scenie odbyło się przedstawienie €žSmerfne żrodło€ w wykonaniu grypy Smerfy z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia nr 1, ktore zostały przygotowane przez panią G. Poniewierską i W. Ziętarską.

Wspaniałe występy wszystkich przedszkolakow zostały nagrodzone gromkimi brawami przez publiczność oraz każdy uczestnik dzięki sponsorom otrzymał upominek. Gorące podziękowania należą się sponsorom imprezy, ktorymi byli:Urząd Miasta i Gminy Połaniec, Elektrownia Połaniec, Firma Polprzem, Wydawnictwo Nowa Era, Grupa Edukacyjna Mac.

Po występach głos zabrał Pan Burmistrz Jacek Tarnowski - dziękując wszystkim przedszkolakom za wspaniałe występy artystyczne a opiekunom i organizatorom za ogromną pracę jaką włożyli w przygotowanie tej imprezy.

Na zakończenie uroczystości pani Anna Kaniszewska Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu podziękowała wszystkim za przybycie oraz zaprosiła - już za rok - na XIX Przegląd Zespołow Przedszkolnych Ekologia w wierszu i piosence.

ÂÂ