Pomoż mi to zrobić samemu...€ słowa M. Montessori były myślą przewodnią szkolenia, ktore odbyło się 27.04.2017r. w Przedszkolu Publicznym Filia nr 1 z udziałem rodzicow i nauczycieli wszystkich połanieckich przedszkoli. Wspaniałe warsztaty poprowadziła Pani Teresa Zabrodzka - nauczyciel, pedagog, trener i przede wszystkim rodzic. Prowadząca poruszyła wiele kwestii nt. Osiągania dojrzałości szkolnej przez dzieci.

Pani Teresa zwrociła uwagę, iż kochać i wychowywać to:

1. pomoc dziecku żyć samodzielnie

2. pomoc rozpocząć życie na własny rachunek

3. pomoc stać się panem swojego losu/samego siebie

4. dodawać odwagi

5. nieuzależniać dziecka od siebie.

Prowadząca bardzo szeroko omowiła kwestię SAMODZIELNOŚCI DZIECKA, jakie sytuacje wykorzystywać do usamodzielniania, jakiego rodzaju trudności mamy w pozwalaniu dziecku na działanie samodzielne.

Wychowywać to zrezygnować z zaborczości, z uzależnienia od siebie czyli najczęściej powtarzać:

- Zrob to sam

- Idź na własnych nogach

- Decydujesz sam€

Rodzice cierpią na kompleks ratowania. Ciągle tkwi w nich obawa, lęk, strach aby dziecku nic się nie stało€ i wychowywanie €žpod kloszem jest zaprzeczeniem samodzielności ( Nie wychodź - bo się przeziębisz; Nie wchodź, bo spadniesz).

Pani Teresa Zabrodzka podkreśliła, iż kochać dziecko to pomoc mu żyć samodzielnie na dwoch poziomach:

- samodzielność funkcjonalna umie nakryć do stołu, umie jeść, ubrać się

- samodzielność decyzyjna, podejmuje właściwe decyzje.

Naszym zadaniem jest stwarzać okazję do bycia samodzielnym. Miłość... to nie wyręczanie.

Jak zachęcać dziecko do samodzielności:

• Pozwol dziecku dokonywać wyboru
  • Okaż szacunek do dziecięcych zmagań
  • nie zadawaj zbyt wielu pytań
  • Nie spiesz się z dawaniem odpowiedzi
  • Zachęć do korzystania z cudzych oświadczeń
  • Nie odbieraj nadziei.

Samodzielność dziecka w przedszkolu i w okresie wczesnoszkolnym jest istotna jak rownież - systematyczność, nawyki, schemat dnia, wiara w dziecko, dobry kontakt z nauczycielem, umiejętność decydowania itp.

Mnogość tematow, ktore poruszyła prowadząca to cenne wskazowki i porady, ktore z całą pewnością pomogą i ułatwią zarowno rodzicom i dzieciom czas przygotowania dziecka do szkoły.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami nt samodzielności dziecka w przedszkolu oraz w okresie wczesnoszkolnym czy dotyczące metod pomocnych w zachęcaniu dziecka do samodzielności na stronie przedszkola czy na tablicach Kącik dla rodzicow w przedszkolu.

Warsztaty były już drugim cyklem spotkań specjalisty z rodzicami. Drodzy rodzice, przedszkole pragnie Was wspierać w wychowaniu dzieci, a można to osiągnąć dzięku obustronnej wspołpracy.

Na podstawie materiałow szkoleniowych T. Zabrodzkiej.

B. Mika