Tu Tadeusz Kościuszko

Uniwersał podpisał

Słowa te były myślą przewodnią poniedziałkowej lekcji historii przy Kopcu Kościuszki w Połańcu.

15 maja, w promieniach wiosennego słońca barwnym pochodem przedszkolaki z połanieckich przedszkoli wraz z opiekunami wybrali się pod Kopiec Kościuszki by zaczerpnąć naszej połanieckiej historii. Na czele pochodu w barwnych krakowskich strojach szły dzieci i Pani Dyrektor Przedszkola Anna Kaniszewska oraz Kosynier i żołnierz Legii Polsko - Włoskiej. Na miejscu przedstawiciele z Towarzystwa Kościuszkowskiego w ciekawy sposob przybliżyli nam postać generała Tadeusza Kościuszki, zaprezentowali stroj kosyniera, żołnierza. Opowiedzieli o poszczegolnych jego elementach, uzbrojeniu oraz ekwipunku. Wielką niespodzianką był dla nas pokaz nabijania broni oraz wystrzał.

Nie obyło się także bez wspolnej zabawy. Każda grupa otrzymała w kopercie opis €žzadania bojowego€ do natychmiastowego wykonania. Jedni zbierali suche patyki na ognisko, inni maszerowali po lesie slalomem omijając przeszkody, ale największym zainteresowaniem cieszyło się zadanie związane z przeprowadzeniem i wykonaniem musztry żołnierskiej. Oczywiście za broń służyły zwykłe patyki, ale nie umniejszało to powagi zadania.

Była to więc lekcja nie tylko teoretyczna, ale i praktyczna, z ktorej wszystkie przedszkolaki są bardzo zadowolone!

Serdeczne podziękowania dla Pana Konstantego Michorowskiego - Kosyniera i Pana Łukasza Orłowskiego -€“ żołnierza Legii Polsko -€“ Włoskiej.

D. Rzepka