W poniedziałek 25 września 2017 roku

w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu odbyło się

SYMPOZJUM NAUKOWE NEURODYDAKTYKI

pod honorowym patronatem

Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pana Adama Jarubasa

oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Pana Kazimierza Mądzika.

Głównymi organizatorami konferencji było Przedszkole Publiczne w Połańcu, którego dyrektorem jest Pani Anna Kaniszewska oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, w którym funkcję kierowniczą pełni Pan Mariusz Ziętarski.

Konferencję uroczyście otworzyli współorganizatorzy: Pan Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Tarnowski oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Staszowie Pan Jacek Nowak. W sympozjum udział wzięło około 200 osób, w tym m.in. dyrektorzy, nauczyciele, specjaliści, rodzice, wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Kielcach, eksperci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, przedstawiciele placówek oświatowych, kulturowych.

O oprawę artystyczną konferencji zadbali mali artyści z Przedszkola Publicznego w Połańcu, grupa „Koniczynki” i „Motylki” zagwarantowali nam wspaniałą ucztę duchową.

Gościem specjalnym sympozjum był wybitny neurodydaktyk, neurobiolog Pana dr Marek Kaczmarzyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W wykładzie „Neurodydaktyka jako nowy sposób myślenia w szkole” oraz na zajęciach warsztatowych „Dwa mózgi w domu, czyli jak zrozumieć nastolatka?” wyjaśnił słuchaczom jak pracuje i żyje mózg w szkole, w domu u dorosłego i nastolatka.

Kolejnym prelegentem był Pan Piotr Łaszczyca dr. hab. – adiunkt Katedry Fizjologii i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego. W bardzo ciekawy sposób przedstawił wykład „Kuna w kurniku i biologia nauczania, czyli o tym, jak neurodydaktyka włącza się do sporu o szkołę” oraz przeprowadził warsztaty „E-świat i REALny mózg”.

Organizatorzy zadbali o pogłębianie wiedzy na warsztatach edukacyjnych także z innymi ekspertami. Podczas sympozjum odbyły się warsztaty poprowadzone przez ekspertów o tematyce: „Złość – dzwonek alarmowy” T. Zabrodzka, „Metoda projektu drogą do innowacyjnych rozwiązań w szkole” dr A. Kopik, „Kodowanie na dywanie, czyli nauka programowania od przedszkola” M. Zawadzka – Chłopek, „Przemoc domowa wobec dziecka – działania pracowników oświaty” J. Kowalczyk oraz warsztaty dla uczniów „Uzależnienia behawioralne – gry komputerowe T. Czerna.

Jest to wielce znaczące, że tak uznani specjaliści odwiedzili nasz region. Wykłady dały wiele do zastanowienia, zaintrygowały, treści były zrozumiałe i potrzebne.

Pragniemy podziękować za udział w sympozjum. Wielką satysfakcją było obserwowanie Państwa zainteresowania przedstawianymi przez prelegentów tematami. Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenia zdobyte przez Państwa w czasie sympozjum okażą się cenne, pożyteczne  i wykorzystacie ją w swojej pracy zawodowej, jak również w życiu prywatnym.

Serdeczne podziękowania kierujemy do: Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Pana Kazimierza Mądzika oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pana Adama Jarubasa za sprawowanie patronatu honorowego nad konferencją, Współorganizatorów: Pana Starosty Michała Skotnickiego i Pana Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Tarnowskiego, placówek wspomagających: Pana Stanisława Rogali-dyrektora Zespołu Szkół
im. Oddziału Partyzanckiemu Armii Krajowej „Jędrusie” w Połańcu, Pani Joanny Juszczyńskiej – dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Dziękujemy wszystkim wykładowcom, trenerom, wydawnictwu MAC i Nowa Era, patronatom medialnym – TVP Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia. Dziękujemy wszystkim dyrektorom, nauczycielom, rodzicom za udział w Sympozjum i poświęcony czas.

Przedszkole Publiczne  w Połańcu

Dyrektor Anna Kaniszewska

Wicedyrektor Beata Mika