Już od 6 lat spotykamy się na scenie połanieckiego CKiSz by świętować Dzień Dziecka z wybranym  poetą bądź poetką - 30.04.2018r. zgromadziliśmy się by poświętować z poezją Marii Konopnickiej.

Konopnicka to najwybitniejsza poetka okresu realizmu przełomu XIX i XX wieku, to nowelistka, pisarka dla dzieci i młodzieży, krytyczka, publicystka, tłumaczka.

My dorośli pamiętamy utwory m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi", "Na jagody", "Dym",  "Nasza szkapa"

czy dobrze znaną ze szkolnych ławek „Rotę”.  W środę poznaliśmy inne utwory poetki w wykonaniu najmłodszych. Maria Konopnicka mawiała….

"Nie przychodzę ani uczyć dzieci, ani też ich bawić.

Przychodzę śpiewać z nimi"…

A więc dyrekcja Przedszkola Publicznego w Połańcu zaprosiła wszystkie dzieci

do wspólnej przygody i zabawy z Marią Konopnicką!

Usłyszeliśmy piękne wiersze w wykonaniu przedszkolaków z całej gminy a także spoza jej terenu –  czyli z Łubnic, Wilkowej oraz pierwszy raz z Oleśnicy – łącznie na scenie zaprezentowało się 7 różnych placówek oświatowych.

Na konkursie zabrzmiało 80 różnych barw głosów – a były to dzieci reprezentujące 22 grupy przedszkolne. Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały dzieci 3,4,5 i 6 – letnie.

Przedszkolaków oceniało, szacowne i profesjonalnie Jury w składzie: Pani Renata Wójtowicz – Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza w Połańcu, Pani Urszula Żurawska – polonistka ze Szkoły Podstawowej im Tadeusza Kościuszki w Połańcu, Pani Anna Lalewicz - Przedstawiciel Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Pani Elżbieta Kot – logopeda z Przedszkola Publicznego w Połańcu.

Swoją obecnością podkreślił to wielkie wydarzenie Pan Zdzisław Kwiatkowski Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, który zawsze pamięta o życzeniach dla najmłodszych w dniu ich święta oraz ich rodzin. A rodzice, opiekunowie to najwierniejsi kibice swoich pociech – i właśnie oni wypełnili całą salę widowiskową wspierając i równie mocno przeżywając występy.

Był to profesjonalny konkurs recytatorski, więc nie obyło się bez dyplomów, nagród i szczególnych wyróżnień za piękne występy dla małych uzdolnionych przedszkolaków. Dziękujemy serdecznie sponsorom – firmie „Polprzem” za udzielone „wsparcie”.

To piękne przedszkolne wydarzenie sprawiło wszystkim uczestnikom ogromną radość, zarówno tym na scenie jak i na widowni. Mogliśmy poczuć wiele emocji,  zobaczyliśmy dzielnych wykonawców, a ich duma po skończonym deklamowaniu wiersza, błysk w oku było najwspanialszym widokiem tego dnia. Oni naprawdę pokazali wielką odwagę, sympatię do autorki, talent, wrażliwość i pokonali barierę tremy. Gratulujemy z całego serca wszystkim wykonawcom!

B. Mika